Na problémy se srdcem nebo krevním cukrem pomohou opomíjené potraviny

Bohužel stále více lidí trpí problémy s vysokým krevním tlakem a srdečními obtížemi. Přitom se dají řešit snadno. Pomohou luštěniny. Jedná se o civilizační choroby, které jsou způsobeny především naším nevhodným životním stylem. Následkem toho se rozvíjí řada chorob, které mohou život člověka nepříjemně komplikovat a mohou vést ke snížení kvality běžného života.

A právě s tímto se podle vědců dá bojovat díky konzumaci luštěnin. Pokud si budete pravidelně dopřávat čočku, fazole či cizrnu, dá se řada vašich potíží zmírnit nebo dokonce úplně vyřešit.

Cukrovkáři zbystřete

Pokud trpíte cukrovkou druhého typu nebo trpíte nesnášenlivostí na glukózu, luštěniny vám mohou dokonce zachránit život. Alespoň to zjistili vědci z University of Toronto. Tvrdí, že luštěniny mohou snížit riziko srdečních chorob a účinně kontrolovat hladinu cukru v krvi. Jak je to možné? Podle vědců mají luštěniny velmi specifické složení a na jejich trávení je nutné využít určité enzymy, které dokáží kontrolovat hladinu cukru v krvi. Fazole kromě výše uvedeného snižují chuť k jídlu, protože se tráví velmi pomalu, což tělu dodává dlouhý pocit sytosti, a díky pomalému nárůstu glukózy v krvi pomáhají při hubnutí.

Luštěniny mají nejenom vysoký obsah bílkovin, ale také sacharidů. Jsou velmi hodnotným a výživným jídlem, které zejména v zimním období udělá našemu tělu dobrou službu. Luštěniny jsou bohatým zdrojem draslíku, vápníku, železa a některých vitamínů B skupiny. Naklíčené luštěniny jsou skvělým zdrojem vitamínu C a enzymů.

Bílkoviny luštěnin pomáhají regulovat hladinu cukru, vody a další prvky metabolismu. Pomáhají udržovat optimální sexuální aktivitu, růst a vývoj těla včetně mozku.

Asi jediným nedostatkem luštěnin je, že způsobují lidem, kteří nejsou na jejich častější konzumaci zvyklí, nepříjemné nadýmání. Těmto potížím je možné se z větší části vyhnout volbou vhodného druhu luštěniny a jeho správnou přípravou. Například se doporučuje konzumovat luštěniny jako součást prvního chodu, tedy v polévce či salátu a ideálně v kombinaci se zeleninou nebo obilovinami.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]