Mnoho Američanů si myslí, že čokoládové mléko pochází z hnědých krav…

Nejčastěji kladené otázky na internetových stránkách Inovačního centra pro americké mlékárny jsou: „Pochází čokoládové mléko z hnědých krav?“ Odpověď je zdvořilá a jasná – vysvětluje, že čokoládové mléko je bílé kravské mléko s přidanými ochucovadly a sladidly….

Průzkum Střediska však ukázal, že neuvěřitelných 7 procent Američanů, tj. 16,4 milionu lidí na celostátní úrovni, stále věří, že čokoládové mléko pochází přímo z hnědé krávy. Navíc 48% respondentů přiznalo, že si nebyli jisti, odkud pochází čokoládové mléko – nevěděli, že odpověď je prostě „ z krávy“!

To je jen příklad toho, že mnoho Američanů je zcela neinformovaných o tom, odkud pochází jejich jídlo. Specialisté v oblasti zemědělství a výživy uvedli, že mnoho Američanů je v podstatě zemědělsky negramotných po celá desetiletí. Tito lidé si nejsou vědomi toho, jak jsou potraviny pěstovány a skladovány.

Další studie, která byla provedena Ministerstvem zemědělství na počátku 90. let zjistila, že 1 z 5 dospělých nevěděl, že hamburgery jsou vyrobeny z hovězího masa. Odborníci nejsou přesvědčeni, že by se v uplynulých desetiletích mnoho změnilo.

Cecily Upton, spoluzakladatelka neziskové organizace FoodCorps, která se zabývá vzděláním v oblasti zemědělství a výživy, říká, „jedná se o problematiku současné doby, lidé si myslí, že pokud potřebujeme jídlo, musíme jít do obchodu“. Tím pádem naše děti nejsou vzdělávány o tom, odkud jídlo pochází, vědí pouze kde jídlo sehnat.

Téměř polovina dětí z Kalifornské školy (žáci 4 – 6. třídy) nevěděla, že salát, cibule či okurka jsou rostliny, hamburgery jsou vyráběny z kravského masa, že sýr je vyroben z mléka apod. Většina z nich věděla, že potraviny jsou pěstovány na farmách a v zahradách, všichni si vzpomněli na názvy společných potravin v syrové formě, ale nepochopili žádné postprodukční činnosti ani původ zemědělských plodin běžných potravin.

Proto spisovatel a historik Ann Vileisis poznamenává, že lhostejnost o původu a výrobě potravin se stala normou městské kultury. Říká také, že se ve velmi krátké době vzdálenost od farmy ke kuchyni změnila z krátké procházky po zahradní cestě na náročnou cestu po železnici