Mlžení brýlí kvůli roušce je častý problém. Optička prozradila, jak tomu předcházet

S pandemií koronaviru se musela společnost smířit s tím, že je nutné nosit roušky. Problém však mohou mít lidé, kteří nosí brýle. Ty se při dýchání do roušky snadno zamlží, což následně ztíží viditelnost. Proto mnozí jedinci zkoumají metody, které proti mlžení sklíček účinně zaberou. My vám nyní poradíme, jak na to.

Jaké metody pomohou proti zamlžování brýlových skel?

Vyzkoušejte jednu z těchto praktických vychytávek:

Brýlový skla omyjte mýdlovou vodou: když sklíčka namydlíte, opláchnete a následně setřete suchým hadříkem, neměla by se zamlžovat. Brýle je možné nechat oschnout i na slunci.

Vylepšete těsnost roušky oboustrannou lepící páskou: kousek oboustranné lepenky umístěte na kořen nosu a přilepte na ni ústenku. Bude tak lépe těsnit a brýle by se neměly tolik zamlžovat.

Zvolte si takový rozměr roušky, který bude dobře sedět na vašem obličeji: pakliže budete mít ústenku větší, brýle se budou mlžit více.

Roušku si nasazujte správným způsobem a brýle noste přes ní: ústenku nasaďte přes obličej tak, aby sahala až téměř k očím. Brýle posaďte níž, aby roušku překrývaly. Tento způsob je reálný, pokud nosíte ústenku vlastní textilní.

Pod rouškou zkuste dýchat směrem dolů: to učiníte tak, že přehrnete horní ret přes ten spodní (jako byste chtěli hrát na flétnu). Tento způsob se dá však praktikovat krátkodobě, jelikož je v podstatě nestandardní.

Vyzkoušejte volně prodejné spreje, gely, či vosky proti zamlžování sklíček brýlí: na trhu je k dostání celá řada produktů, které pomohou proti mlžení brýlí.

Obstarejte si brýlová sklíčka, která se nezamlžují: to jsou taková, která se nazývají hydrofobní. Pokud jste ochotní investovat do nových dioptrických brýlí, pořiďte si takové, které budou mít skla proti zamlžení. Je možné, že takový druh sklíček bude poněkud nákladnější, avšak tato investice se vyplatí z dlouhodobého hlediska. A k tomu všemu budete mít i nový moderní doplněk k outfitu.

Fotografie: Pixabay

Jaké další metody pomohou proti zamlžování brýlí?

Vyzkoušet můžete na brýlová skla nanést i pěnu na holení, kterou je potřeba rozleštit do ztracena. A záhy bude po nepříjemném zamlžování. Skvěle pomůže i obyčejný mycí prostředek na nádobí. Použít můžete například Jar. Ten smícháte s trochou vody a roztokem brýlová sklíčka jednoduše přeleštíte.

Ideálním řešením proti zamlžování brýlí je samozřejmě nošení čoček. Avšak ne každému musí vyhovovat. Když si na jejich aplikaci ale zvyknete, stanou se neodmyslitelnou součástí vašeho života. Pro začátek je vhodné do očí nasazovat jednodenní čočky, které večer sejmete a vyhodíte. Takto si oči mohou postupně zvykat na změnu.

Pro správný výběr čoček navštivte očního lékaře a optika, který vám poradí. U čoček totiž nejsou podstatné jen správné dioptrie, ale i sedící zakřivení. Čočky by vás neměly rozhodně dřít v oku. Jejich nošení by mělo být zcela komfortní.

Úvodní Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]