Mikrobiom značně ovlivňuje organismus. Při jeho nedostatku hrozí zdravotní problémy. Naučte se ho doplnit

Fotografie: Freepik

Výraz mikrobiom se až tak často mezi lidmi nepoužívá. Vlastně laicky řečeno vyjadřuje mikroflóru v lidském těle. Je to jakýsi soubor všech mikroorganismů, které v něm lze najít. Zařadit mezi ně můžeme viry, bakterie, kvasinky, nebo houby. Nyní vám řekneme, jaké funkce má takový mikrobiom.

Mikrobiom jeho funkce v lidském těle

Soubor mikroorganismů, který se nachází v našem těle, je pro naše zdraví klíčový. Ovlivňuje celou řadu tělesných pochodů. Zde jsou některé z nich:

  • Ovlivňuje náš imunitní a endokrinní systém. Pokud bychom to probrali detailně, dá se říct, že mikrobiom může souviset s výskytem obezity, alergiemi, cukrovkou, nebo rozvojem autoimunitních onemocnění.
  • Střevní mikroflóra je také zodpovědná za správné fungování nervového systému. Podílí se totiž na produkci hormonu štěstí (serotoninu). Tímto způsobem řídí odolnost vůči stresu nebo únavě. Nekvalitní střevní mikrobiom tak může dokonce způsobit rozvoj depresí či jiných duševních poruch.

Na čem závisí kvalita mikrobiomu?

Soubor mikroorganismů v těle ovlivňují jak genetické faktory, tak třeba i životospráva daného člověka. Zdravá a plnohodnotná strava může významně podpořit zlepšení mikrobiomu. Klíčem k úspěchu jsou zejména zdravé mastné kyseliny a přírodní probiotika. Největší hrozbou pro správné fungování mikrobiomu jsou složité cukry, průmyslově zpracované potraviny a dlouhá antibiotická terapie.

Jaké potraviny zařadit do jídelníčku, abyste vylepšili střevní mikrobiom?

Svou vnitřní mikroflóru snadno ozdravíte, když do svého jídelníčku zařadíte tyto potraviny:

  • Luštěniny hrají prim: jsou totiž plné vlákniny, která střevnímu mikrobiomu významně pomůže. Připravujte si tedy pokrmy například z fazolí, čočky nebo i cizrny.
  • Vhodná bude i brokolice a hrášek. Tyto druhy zeleniny jsou velmi chutné a lze z nich vařit lahodná jídla. Výborné budou polévky na zahřátí v zimním období.
  • Nezanevřete ani na ovoce: prospěšné pro vaši střevní mikroflóru budou především maliny, borůvky anebo jablka.
  • Zavrhněte bílé pečivo a vsaďte raději na to celozrnné: v obchodech preferujte více zrnné housky, rohlíky a chléb.
  • Ideální budou i celozrnné těstoviny: ty jsou mnohem zdravější než ty klasické. Dodají vám mnohem více živin a hlavně vlákninu.
  • Mléčné výrobky pohladí po žaludku: dokonalými společníky během optimalizace mikrobiomu jsou i fermentované produkty typu kefír, bílé jogurty a zakysaná smetana. Skvělý účinek má kromě jiného i kysané zelí, v němž také probíhá proces fermentace.
  • Odvrhněte sladkosti: střevnímu mikrobiomu rozhodně nijak neprospějete, pakliže budete často konzumovat sladkosti a potraviny s umělými sladidly. Ty, pokud možno vylučte ze svého jídelníčku.

V případě, že se budete držet těchto zásad, vaše váha se znormalizuje, nálada stabilizuje a život bude zase o něco veselejší.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]