Přirozený způsob, jak se zbavit křečových žil, aniž by bylo nutné opustit domov

Fotografie: Depositphotos

Křečové žíly neboli varixy jsou nejen nepříjemným estetickým, a hlavně zdravotním problémem, který trápí většinou ženy. Nevyhýbá se ale ani mužům.

Kdo trpí na křečové žíly, tak si obvykle stěžuje na pocit těžkých nohou, mravenčení, otoky, bolest nebo záněty. Nejčastěji se varixy objevují na dolních končetinách. Mohou být povrchové, ale také se jedná o nedostatečnost systému hlubokých žil uvnitř těla. Příčinou bývá nedostatek pohybu, kouření, nošení stahujícího prádla a bot na vysokém podpatku či překládání nohy přes nohu při sezení, říká lékařka Judith Marcin.

Jak se křečové žíly léčí

Léčba křečových žil je hlavně konzervativní, kdy pacient používá kompresní punčochy, elastická obinadla a léky tzv. venofarmaka. Tato léčba ale již vzniklé varixy neodstraní. Těžší případy je pak nutné řešit chirurgicky, kdy se odstraňuje povrchový varix nebo se provádí jeho sklerotizace. Mezi moderní metody patří radiofrekvenční ablace a žilní lepidlo.

Jaké jsou komplikace křečových žil

Při existenci křečových žil může docházet ke komplikacím, které mohou být i životu nebezpečné. Jedná se zejména o povrchový zánět žil, který způsobuje bolestivé zduření žil. Závažnější komplikací je bércový vřed, kdy se křečová žíla otevře na povrch kůže. Pokud vznikne krevní sraženina a ucpe žílu, hovoříme o trombóze. Ta může způsobit i velmi vážnou plicní embolii, jež může být smrtelná. Je proto v zájmu každého pacienta křečové žíly léčit nebo jim předcházet.

Jak si připravit domácí mazání na křečové žíly

  • V dnešní době máme k dispozici několik metod na léčení křečových žil. Lidé v minulosti toto neměli a museli si vystačit s něčím dostupnějším. Tento způsob léčby varixů je ale možné vyzkoušet i nyní. Stačí si připravit mazání ze 3 lžic gelu z aloe vera, půl šálku jablečného octa a půl šálku mrkve. Všechny ingredience se rozmixují na hladkou hmotu.
Fotografie: Pixabay
  • Připravenou směs je pak možné aplikovat na křečové žíly a převázat obvazem. Nechte asi hodinu působit. Je dobré během této doby dát nohy do vyvýšené polohy a nechat je odpočívat. Pak se směs opláchne. Léčbu je možné opakovat denně.
  • Mrkev má silné antioxidační účinky, jablečný ocet působí jako antikoagulant, jenž ředí krev. Aloe vera má protizánětlivé účinky.

Zdroj: Healthline, Healthline