Ledviny jsou nepostradatelným párovým orgánem a proto je nutné je důkladně chránit

Fotografie: Freepik

Ledviny jsou pro lidské tělo nesmírně důležitým spárovaným orgánem, jehož hlavním úkolem je regulace vodní rovnováhy.

Ledviny se nacházejí v bederní oblasti v dutině břišní pod bránicí. Jsou spojeny s filtrováním škodlivin z krve. Odstranění vody a metabolitů z těla je důležitou, ale nikoli jedinou funkcí ledvin. Poruchy jejich fungování se mohou projevit velmi nenápadně, a proto jsou důležité odpovídající preventivní prohlídky. Jak jinak se můžete starat o ledviny?

Co byste měli vědět o ledvinách?

Ledviny filtrují moč. Denně přefiltrují 100-180 litrů tekutin. Oproti zdánlivému vzhledu není filtrace takového množství tekutin pro ledviny problémem a každodenní pití velkého množství tekutin celý proces usnadňuje. Je to pití nedostatečného množství vody po celý den, které namáhá ledviny. Pokud se obáváte, že bolest, kterou prožíváte, je problém s ledvinami, stojí za to pamatovat na jednu věc – ledviny nebolí . Bolesti dolní části zad mohou být ve skutečnosti bolesti páteře, kloubů nebo svalů.

Fotografie: Freepik

Samotná ledvina nemá senzorické nervy, ale případná nefrologická bolest v bederní oblasti může souviset s ledvinovou tobolkou, ledvinovou pánví nebo močovými cestami. Onemocnění ledvin nemá žádné specifické příznaky. Toto je hlavní diagnostický problém a nemoc je často diagnostikována jen náhodou. Jakákoli onemocnění, která mohou souviset s ledvinami, jsou často podceňována nebo považována za symptom jiných zdravotních stavů.

Jak se správně starat o ledviny?

Co je dobré pro srdce, je dobré pro ledviny. Péčí o srdce a dodržováním známých doporučení týkajících se zdravého životního stylu také udržujeme ledviny v dobré kondici. Je proto důležité vést vyvážený životní styl. Pro zdravé ledviny je důležité omezit konzumaci alkoholu, jíst stravu s nízkým obsahem bílkovin, přestat kouřit a udržovat tělesnou hmotnost v normálním rozmezí. Vhodná je samozřejmě také pravidelná fyzická aktivita.

Fotografie: Freepik

A kdy zajít k lékaři a mít se na pozoru? Pokud máte poruchy spojené s močením, vaše moč je zakalená nebo zapáchá, nepodceňujte to. Máte nateklé ruce nebo nohy? Bolí vás v bederní oblasti a nesouvisí to s pohybem? Nebo vás svědí kůže, jste bledí nebo máte podlitiny? To vše by mohlo být příznakem nemoci ledvin. Zpozorněte také v případě vysokého krevního tlaku či vysoké hladině cukru v krvi. Lékař vám nejprve udělá obecný test moči a případně vás pošle na další vyšetření.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]