Lidem roste na zahradě, ale o léčivých účincích listů skoro nikdo neví. Jedná se doslova o zlatý poklad

Fotografie: Depositphotos

Solné usazeniny v těle mohou být příčinou mnoha nebezpečných onemocnění, včetně artritidy a artrózy. S jejich odstraněním vám účinně pomohou listy křenu.

Křen je blahodárná rostlina, která si získala v evropském průmyslu velkou pozornost. Nejenže totiž skvěle chutná, ale také přináší řadu zdravotních přínosů, včetně posílení imunitního systému či léčby ledvinových kamenů. Málokdo však ví, že léčivé účinky přináší také jeho listy, které dokáží odbourat z těla nebezpečné solné usazeniny, které často bývají příčinou vzniku nebezpečných onemocnění, říká lékařka Neha Pathak.

Listy křenu a jejich blahodárné účinky

Listy křenu se mohou chlubit vysokým obsahem zdraví prospěšných živin. Jsou bohaté na vitamíny skupiny B, vitamín C, E a P, draslík, vápník, hořčík, síru, selen a především kyselinu askorbovou, kterou se mimo jiné získává také z citronu nebo černého rybízu. Díky obsahu těchto sloučenin jsou listy skvělým ochráncem před škodlivými mikroorganismy a bolestivými záněty, a to dokonce natolik, že jsou účinné i v sušené formě.

Mnoho zastánců tradiční medicíny ovšem ví, že listy křenu dokáží díky svým vlastnostem především odstraňovat z těla nebezpečné usazeniny soli, které často vedou ke vzniku závažných onemocnění, včetně vzniku ledvinových kamenů, artritidy nebo artrózy. Stejně tak však dokáží vyléčit bolest kloubů zad.

Jak listy křenu aplikovat

Listy křenu mají jako jediný přírodní prostředek schopnost absorbovat solné usazeniny z těla pouze přes póry pokožky. Nemusíte je proto nijak zpracovávat ani konzumovat, protože je stačí pouze nanést na tělo a nechat je dostatečně dlouhou dobu působit. Tuto tradiční léčbu můžete aplikovat několikrát, tedy dokud se na listech bude stále objevovat sůl – listy se dokonce mohou začít rozpadat, pokud je soli ve vašem těle příliš.

Abyste ze svého těla odstranily veškeré solné usazeniny, budou vám stačit pouze 2 větší listy křenu, a to nejlépe ještě čerstvé. Ty stačí na chvíli ponořit do vroucí vody, poté je položit na svá záda a následně je zavázat látkou nebo obvazem, aby byly dostatečně připevněné. Tento způsob je nejlepší provádět večer před spaním, kdy vaše tělo regeneruje. Můžete pociťovat mírné pálení, ale to je pouze důkaz toho, že listy účinkují tak, jak mají. Ráno látku opatrně rozvažte a listy odstraňte.

Fotografie: Pixabay

Bolest zad a kloubů

Listy křenu si dokáží poradit také s bolestí zad a kloubů. V takovém případě je však zapotřebí, abyste si z nich připravili tinkturu na bázi alkoholu. Lék vyrobíte z čerstvých, ještě mladých lístků, které stačí jednoduše vložit do skleněné nádoby a zalít lékařským alkoholem či obyčejnou vodkou. Směs nechte louhovat alespoň dva dny na chladném a tmavém místě, poté ji sceďte a nakonec používejte přímo na bolavá místa. Aplikovat ji můžete do doby, než vás záda či klouby přestanou bolest.

Zdroj: Healthline, WebMD