Léčba nepříjemného oparu na rtu šetrnou přírodní cestou. Zamezte včas dalšímu šíření infekce

Fotografie: Freepik

Opar je virové onemocnění, které v našem těle zůstává po celý život. Jeho projevy ale můžeme včasnou léčbou do značné míry omezit, prozrazuje lékařka Dominique Fontaine.

Opar, jiným názvem herpes simplex, je virové onemocnění, které se vyskytuje pouze u člověka. Přenáší se kapénkami nebo přímým kontaktem. Nejčastěji se setkáme s oparem orálním, tedy tím, který se vyskytuje na našich rtech a obličeji. Poznáme ho díky typickým svědivým puchýřům, které jsou plné tekutiny. Doba hojení je obvykle 2 až 4 týdny. Existují ale přírodní produkty, díky nimž můžeme projevy tohoto onemocnění zmírnit. 

Fotografie: Pexels

Oparu se nikdy zcela nezbavíme

Problémem herpesového onemocnění je skutečnost, že jakmile se u nás jednou objeví, už se ho nezbavíme. Původce tohoto onemocnění střídá období, kdy je aktivní a kdy nikoliv. V období klidu se ale vyskytuje v axonech v blízkosti prvního výskytu a jen čeká na vhodnou dobu pro opětovný výskyt. K vnějším projevům herpesového onemocnění dochází ve chvíli, kdy je oslaben náš imunitní systém. Bolestivá vyrážka se ale může objevit i vlivem hormonální nerovnováhy nebo stresu. 

Fotografie: Pexels

Existují potraviny, jež dokonce výskyt herpesového onemocnění podporují. Pokud se tedy jeho projevům chceme vyhnout, měli bychom z našeho jídelníčku vynechat čokoládu a ořechy. Obsahují totiž aminokyselinu arginin, která projevy onemocnění podporuje. Naopak aminokyselinu lysin musíme do našeho těla doplnit. Opar také podporují sluneční paprsky, proto je před jejich působením potřeba naši kůži dostatečně chránit.

Konzumujte potraviny bohaté na lysin

Lysin je v našem těle schopný tvořit enzymy a protilátky, které jsou schopné s herpesovou infekcí soupeřit. Pokud tedy cítíte na svém rtu svědění, které je pro výskyt oparu typické, je dobré do jídelníčku zařadit potraviny, které dokážou projev nemoci zmírnit. Ideálním pomocníkem je propolis. Jedná se o látku s protizánětlivými, antivirovými a antiseptickými účinky. Postižené místo si s ním dvakrát denně potíráme, zničíme tak choroboplodné zárodky. 

Fotografie: Pexels

Pokud se ale již na našem rtu začaly puchýřky objevovat, je dobré je co nejrychleji ošetřit. V tomto případě je ideálním pomocníkem jablečný ocet. Pomocí vatového tamponu si postižené místo několikrát denně ošetříme. Urychlíme tak vysoušení puchýře, a tím zamezíme šíření infekce. Třikrát denně bychom si měli dopřát hrnek teplé vody s 15 kapkami tinktury z lékořice. Díky tomu snížíme účinek stresového hormonu v našem těle a také projevy onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]