Zatočte s oparem v rekordním čase. Stačí vyzkoušet některou z metod, které zná jen malé procento lidí

Fotografie: Depositphotos

Opar je bolestivé onemocnění virového původu, které nejčastěji postihuje rty a obličej. Objeví se většinou znenadání ve chvíli, kdy to člověk nejméně potřebuje. Stačí mít sníženou imunitu.

Virové onemocnění způsobené virem herpes simplex postihuje obvykle jen člověka. Přenáší se úzkým kontaktem, případně kapénkami. Původce viru většinou zůstává v blízkosti prvního výskytu, kde číhá v nervových buňkách a čeká na vhodnou dobu, aby se mohl opět projevit. Pak stačí mít třeba stresem podlomenou imunitu, aby se opar opět vynořil na světlo světa a vyrašil třeba na rtech, říká lékařka Debra Sullivan.

Opar prochází pěti fázemi

První den se objevuje pnutí a brnění v místě, kde se druhý a třetí den objeví malý vřídek, obsahující hnis. Čtvrtý den vřídek praskne, což je poměrně bolestivé. Pátý až osmý den se vytváří strup, který ale často praská, může svědit i pálit. Osmá až dvanáctý den opar pomalu mizí.

Léčba oparu

Při potížích s oparem se doporučuje zvýšit přísun vitamínů C, E a B12 a také zinku, které podpoří imunitu. Tím přispějí k rychlejší léčbě oparu. Jinak je možné postižené místa mazat volně prodejnými mastmi na opary, které jsou k dostání v lékárnách. Existuje pochopitelně i domácí léčba:

  • Lze vyzkoušet šťávu z aloe vera, která zmírňuje projevy oparu. Každé 2 hodiny je třeba místo mazat, případně na něho aplikovat list aloe.
  • Pomáhá také bavlněný tampon namočený v mléce o obsahu tuku 1,5 %. Mléko se neoplachuje, ale nechá se vsáknout do pokožky. Postup je možné opakovat každé 2 až 3 hodiny.
Fotografie: Pixabay
  • Jestliže se opar vyskytl na rtu, lze ho léčit 3% peroxidem vodíku, kterým se bolavá oblast natírá. Opakuje se každé 2 až 3 hodiny do vymizení oparu.
  • Léčivý je také česnek, který se rozetře společně s mletým hřebíčkem a směs se pak přikládá na opar.
  • Esenciální olej z máty peprné má pozitivní účinky na léčbu oparu. Většinou se používá 3krát denně.

Co je třeba při oparu dodržovat

Důležitá je zejména úzkostlivá hygiena, protože opar je silně nakažlivý. Nebezpečný je v těhotenství. Platí zásada, že lidé s oparem by neměli používat stejné ručníky či hrnky se svými blízkými. Omezit by měli i líbání a tělesný kontakt, protože opar se šíří i pomocí kapének.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]