Máslo a sádlo: Jedná se o obávané zabijáky nebo jen démonizované tuky?

Fotografie: Depositphotos

Výživovými poradci jsme nabádáni k tomu, abychom omezili konzumaci živočišných tuků na minimum a obloukem se vyhýbali zejména máslu a sádlu. Přitom i tyto tuky mohou být pro tělo prospěšné.

Hlavní příčinou vzniku metabolického syndromu, jenž vede k rozvoji viscerální obezity, rezistence na inzulin, hypertenze a aterosklerózy, je vysoký příjem rafinovaných cukrů a tuků. Přesto se trans-tuky ve velkém měřítku využívají zejména v potravinářství. Není divu, když se díky nim získávají potraviny s dlouhou trvanlivostí. Ne vždy jsou ale trans-tuky zavrženíhodné. Například taková konjugovaná kyselina linolová neboli kyselina rumenová je zdraví prospěšná, potvrzuje lékařka Rachael Link.

Co je to konjugovaná kyselina linolová

Konjugovaná kyselina linolová patří do skupiny polynenasycených omega-6 mastných kyselin. Jejími nejbohatšími zdroji jsou potraviny živočišného původu, zejména plnotučné mléčné produkty, hovězí a skopové maso, a to nejlépe v bio kvalitě. Maso z velkochovů má obsah kyseliny linolové menší, a to z důvodu použitého granulovaného krmiva.

Tato kyselina je silným antioxidantem, funguje i v terapii obezity, aterosklerózy, dokáže snižovat hladinu cholesterolu a stabilizovat hladinu cukru v krvi, posiluje imunitní systém.

Co by měla obsahovat vyvážená strava

Vzhledem ke zdravotním účinkům konjugované kyseliny linolové je třeba, aby vyvážený jídelníček obsahoval živočišné i rostlinné tuky. Není tedy správné máslo nebo sádlo zcela vyloučit ze své stravy, protože i tyto tuky v ní sehrávají důležitou roli. S jejich konzumací by se to ale nemělo přehánět.

Fotografie: Pexels

Je tedy vhodné najít optimální rovnováhu. Pro mnohé milovníky chleba se sádlem to může být docela příjemná informace, protože nyní již při jeho konzumaci nemusí trpět výčitkami svědomí, že jedí něco nezdravého.

Projevy nedostatku kyseliny linolové v organismu

Pokud buňky nedostanou potřebné množství kyseliny linolové, mohou se objevit zdravotní problémy. Je to hlavně vypadávání vlasů a zhoršení jejich kvality a špatné hojení ran. Jedná se ale o nepříliš specifické potíže, a proto je vždy lepší se při podobných potížích poradit se svým praktickým lékařem.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]