Populární ochucovadlo českých pokrmů: Jinak prospěšné účinky česneku komplikují život nemocným

Fotografie: Pixabay

Konzumace syrového česneku je pro zdravé lidi zcela bezpečná a přináší řadu zdravotních výhod. Při některých onemocněních však může jeho zvýšený příjem způsobit komplikace.

Konzumace syrového česneku přináší mnoho zdravotních výhod, které u tepelně upraveného česneku nenajdete. Syrový česnek však může způsobovat i vedlejší účinky, jako je například pálení v ústech. Navíc s sebou jeho konzumace nese u některých osob i zdravotní riziko. Syrový česnek je však součástí mnoha českých receptů, proto vám přinášíme ucelený přehled výhod, nevýhod a možných rizik spojených s jeho konzumací, jež uvádí doktorka Katherine Marengo.

Syrový česnek vám může pomoci od mnoha neduhů

Ačkoli má syrový česnek silnější a ostřejší chuť než česnek vařený, jeho konzumace je bezpečná a lze ho přidávat do různých receptů. Syrový česnek se často přidává do dipů, dresinků a omáček, jako je aioli nebo pesto. Navíc si syrový česnek může dokonce zachovat více prospěšných látek než česnek vařený a přispět ke zlepšení vašeho zdravotního stavu.

  • Zlepšuje imunitu: Česnek může pomoci snižovat záněty a posilovat imunitní funkce. To je dáno jeho vysokým obsahem antioxidantů a sloučenin obsahujících síru, jako je alicin.
  • Podporuje zdraví srdce: Česnek může pomáhat snižovat krevní tlak a hladinu cholesterolu, a podporovat tak zdraví srdce.
  • Stabilizuje hladinu cukru v krvi: Česnek pomáhá snižovat hladinu cukru v krvi nalačno. Navíc zlepšuje hospodaření s cukrem v krvi, což může být prospěšné pro zvládání diabetu 2. typu.
  • Chrání zdraví mozku: Konzumace velkého množství čerstvého česneku nebo extraktu ze zrajícího česneku by mohla zlepšit paměť a podpořit zdraví mozku.
palička česneku a lis
Fotografie: Pixabay

Možné nevýhody konzumace syrového česneku

Přestože má syrový česnek mnoho zdraví prospěšných účinků, je třeba vzít v úvahu i několik potenciálních nevýhod jeho konzumace:

  • Silná vůně a chuť: Syrový česnek má mnohem silnější chuť a vůni než česnek vařený. Tyto jeho vlastnosti mohou být pro některé lidi nepříjemné.
  • Není vhodný při některých onemocněních: Některé sloučeniny obsažené v syrovém česneku mohou dráždit trávicí trakt, což může způsobit pálení na hrudi nebo v žaludku. Proto se často doporučuje omezit konzumaci česneku osobám s gastroezofageální refluxní chorobou (GERD). Česnek může také zvyšovat riziko krvácení tím, že zabraňuje tvorbě krevních sraženin.
  • Může ovlivňovat některé léky: Je nepravděpodobné, že by umírněná konzumace syrového česneku způsobila zdravým dospělým nějaké problémy. Avšak lidé, kteří užívají léky na ředění krve, by se měli před konzumací většího množství česneku nebo užíváním česnekových doplňků poradit se svým lékařem.

Kolik syrového česneku byste měli denně sníst

Neexistuje žádné oficiální doporučené dávkování česneku. Říká se však, že pokud sníte 1–2 stroužky česneku denně, měli byste brzy pocítit příznivé účinky. Ve formě doplňku stravy se jako účinné ukázaly dávky až 3 600 mg extraktu z česneku. 

Před užíváním česnekových doplňků se však poraďte se svým lékařem, zejména pokud trpíte nějakým onemocněním a užíváte léky. Jestliže se u vás objeví nějaké vedlejší účinky, jako je pálení žáhy, reflux kyseliny nebo zvýšená krvácivost, množství užívaného syrového česneku nebo doplňku stravy s česnekem snižte.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]