Kožní změny po čtyřicítce aneb čeho byste se měli nejvíce obávat a jakou péči zvolit

Fotografie: Freepik

Kůže je největší lidský orgán, proto je nutné jí dopřát dostatečnou péči. Důležitá je zejména doba po čtyřicítce, kdy vás čeká mnoho výzev.

V současné době je čtyřicítka již starou třicítkou. Doba se posunula a v tzv. středním věku je před námi ještě spousta let života. Abychom si však tento přidaný čas užili, stojí za to tělo soustavně podporovat, aby s naší mladou myslí mohlo držet krok. Nejvíce péče si však zaslouží pokožka, protože je to ten největší imunitní orgán, který jako první vykazuje známky únavy. Zjistěte, na co si dát největší pozor, radí lékařka Debra Rose Wilson.

Příprava jehličnanů na zimu je nezbytná

Na konci čtvrté dekády našeho života otevíráme kapitolu, ve které dokážeme lépe poznat, co skutečně chceme a potřebujeme. Je zde totiž již nějaký prostor pro analýzu našeho životního stylu a prvních příznaků stárnutí. V této fázi jsou však viditelné také známky stáří na kůži, která začíná platit za všechny chyby: je unavená, vrásky, změny barvy, mateřská znaménka.

Co jsou to stařecké skvrny?

Častým kožním postižením u žen po čtyřicítce jsou zejména sluneční lentigy (tzv. stařecké skvrny). S přibývajícím věkem totiž kůže ztrácí schopnost odolávat slunečnímu záření a ochranný pigment melanin se tak začíná hromadit nepravidelně. Časem se v důsledku tohoto problému vyskytnou na vaší kůži tyto „bradavice“ – drsné, vystouplé a tmavé. Objevují se bohužel především na obličeji, zejména na podrážděných místech od slunce. Tento typ bradavic je jedním z nejčastějších důvodů návštěvy dermatologa.

Fotografie: Freepik

Jedná se totiž o typ nezhoubného bujení epidermis, které se nemůže změnit v melanom, vycházející z pigmentových buněk (melanocytů). Tyto bradavice však můžete léčit jako kosmetickou vadu. Je to důležité zejména proto, aby se z nich nestaly nezhoubné nádory. Ploché stařecké skvrny se nejúčinněji odstraňují laserem nebo klasicky: kryoterapií, elektrokoagulací, lžičkováním.

Kdy navštívit dermatologa

Neexistuje žádný mechanismus, kvůli kterému by se po vyříznutí bradavice zvyšovalo riziko vzniku melanomu. Pokud je však znaménko podrážděné, a zejména pokud je poškrábané, mělo by nás to přimět k návštěvě dermatologa. Melanom se totiž snáze poškrábe a podráždí než normální znaménko, což může být právě prvním příznakem toho, že byste se měli obávat.

Fotografie: Pexels

Po létě mohou být bradavice podrážděné, svědivé, vystouplé a tmavší a to zejména proto, že se jedná o přirozenou reakci na slunce. Tato nepříjemnost však obvykle do dvou týdnů zmizí, ovšem pro jistotu byste ji měli ukázat svému dermatologovi, stejně jako v případě poranění mateřského znaménka. Pokud je totiž znaménko velmi podrážděné, může lékař předepsat dočasný zklidňující krém nebo dokonce malý obvaz a druhou konzultaci po 2 týdnech.

Na slunci stárnete

Po čtyřicítce si také častěji všímáme cévních změn, což je jeden z hlavních prvků stárnutí. Jde zejména o růžovku, která se může vyskytnout, když trávíte delší dobu na slunci. Nutná je proto především prevence před slunečním zářením, jako jsou letní klobouky, opalovací krémy atd. Jednoduše se musíte chránit před sluncem, ale ne zase tak moc, abyste zabránili přísunu vitaminu D do vašeho těla. Proto většinou malé vystavení paprskům ráno a odpoledne neuškodí.

Fotografie: Freepik

Důležité je tedy především načasování vašeho času venku a intenzita slunečního záření. Preventivní opalovací krém na léto je krom toho stejně tak důležitý jako zubní pasta při prevenci zubního kazu. Šťastlivci, kteří se narodili s větším množstvím mazových žláz v kůži, jsou k předčasným vráskám způsobeným sluncem náchylní méně. Kožní maz totiž funguje jako přírodní filtr. Na druhou stranu však tito lidé častěji trpí problémy spojenými s akné v dospělosti.

Jakou péči o pleť používáte?

Po čtyřicítce se zvyšuje náchylnost k podráždění a citlivosti kůže. Důvodem je především dlouholeté poškození epidermální bariéry, kvůli čemuž se můžete čím dál více cítit podráždění vnějšími faktory. Jsou to především kosmetické a čisticí prostředky, kterými si myjete obličej, abyste si jej potřeli posléze něčím jiným. Seznam takových chemických látek, kterými si celý život ošetřujeme obličej, je však obrovský. Některé z nich však pronikají do pokožky až moc a proto ji dráždí nebo zvyšují její suchost.

Fotografie: Freepik

V důsledku toho obnovovací systémy kůže selhávají, což urychluje proces stárnutí. Dále je tu také smog, který způsobuje záněty a podráždění. Spolu s detergenty jsou pak tyto látky zodpovědné za poškození epidermální bariéry, která v nadměrném množství umožňuje průchod dalších škodlivých faktorů do pokožky. To vede k nesnášenlivosti a alergii na další a další látky. Kůže je v důsledku zarudlá, drsná a ztrácí svůj lesk. Vždy byste se tak měli poradit s odborníkem, jaké prostředky jsou pro vás vhodné.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]