Ovocné a zeleninové šťávy jsou účinným spojencem zdraví slinivky břišní. Pomohou i hrozny a špenát

Fotografie: Anneli Salo / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Zdraví slinivky břišní je nezbytné pro správný proces trávení a udržení optimálního množství cukru v krvi. Někteří se rozhodli jej podpořit ovocnými a zeleninovými šťávami.

Slinivka je orgán nacházející se za žaludkem a je nezbytná v procesu trávení. Pomáhá udržovat cukr v krvi v optimálním množství a přeměňuje potraviny na palivo pro vaše tělo. Je tedy logické, že strava má obrovský vliv na zdraví tohoto orgánu, říká doktorka Miho Hatanaka. Velkým trendem se nyní stalo odšťavňování jako způsob, jak zvýšit příjem ovoce a zeleniny. Někteří tvrdí, že odšťavňování zlepšilo jejich celkové zdraví a také zdraví některých orgánů, včetně slinivky břišní.

Odšťavňování pro lepší zdraví slinivky

V první řadě je potřeba uvést, že jakákoli významná změna ve stravě by měla být prodiskutována s lékařem. U odšťavňování neexistuje žádný výzkum, jenž by podpořil myšlenku, že tento způsob konzumace ovoce a zeleniny má více zdravotních přínosů než spotřeba celých plodů. Přesto ale existují lidé, kteří si odšťavňování nemohou vynachválit, jak uvádí server Healthline.

Pokud se tedy rozhodnete investovat do odšťavňovače, abyste zlepšili zdraví vaší slinivky, zjistěte, jaké suroviny jsou pro její podporu nejlepší. Rozhodněte se pro tmavou listovou zeleninu, která je bohatá na antioxidanty a folát. Vhodný tedy bude špenát, kapusta, rukola a brukvovitá zelenina. Zvolte červené hrozny a jablka, jež obsahují resveratrol potlačující rakovinné buňky a oplývající vysokým obsahem vlákniny. Nezapomeňte ani na borůvky plné antioxidantů.

Jakým potravinám se naopak vyhnout?

Odbornice na výživu Jerlyn Jones zmiňuje nejen ideální potraviny pro podporu zdraví slinivky břišní, ale také varuje před některými surovinami, které naopak mohou mít na tento orgán špatný vliv. Rozhodně omezte potraviny s vysokým obsahem tuku, takže smažená jídla, hranolky, chipsy, mastné omáčky a pomazánky, například zapomeňte na majonézu, rostlinné oleje, máslo, plnotučné mléčné produkty, pečivo, sladkosti, zmrzlinu a také červené maso.

borůvky
Fotografie: Freepik

Jak je uvedeno ve studii z roku 2016, spotřeba červeného masa úzce souvisí s rizikem rozvoje chronické pankreatitidy. Stejně tak bylo zjištěno, že zvýšená konzumace červeného masa a vajec, surovin s vysokým obsahem nasycených tuků a cholesterolu, způsobovala vznik akutní pankreatitidy související se žlučovými kameny.

Onemocnění štítné žlázy mají svou vlastní řeč. Mezi jejich příznaky patří i únava a chlad

Nezbytné je také vynechat alkohol, jenž může všechno jen zhoršit. I kouření je spojeno s komplikacemi pankreatitidy, včetně rakoviny slinivky břišní. Chcete-li tedy chránit zdraví vaší slinivky, striktně dodržujte tato doporučení po konzultaci s lékařem. Poslouchejte své tělo a neignorujte příznaky naznačující problém se slinivkou břišní. Psali jsme o nich na ZdravémStravování.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]