Nejhorší onemocnění slinivky břišní, které mohou potkat i vás

Fotografie: Freepik

Pankreas potichu trpí a projevuje se málo charakteristickými příznaky: průjem, úbytek hmotnosti, svědění kůže. Díky tomu přicházejí pacienti k lékařům příliš pozdě.

Nemocný pankreas po dlouhou dobu nedává vědět o tom, že je něco špatně. Lidé, kteří nechodí pravidelně k lékaři se bohužel často dozvídají diagnózu až když je pozdě. Mezi faktory, které zvyšují riziko onemocnění pankreatu, patří alkohol, kouření, obezita a nezdravá strava. Jedním z nejčastějších příznaků pankreatických problémů je bolest břicha, kterou lze snadno připsat jiným onemocněním.

Rakovina slinivky jako strašák číslo 1

Toto onemocnění je často detekováno ve velmi pokročilém stádiu, kdy jsou již přítomné metastázy a slinivka přestává fungovat. Mezi rizikové faktory patří věk, kouření, cukrovka, předchozí expozice slinivce břišní v důsledku jiného druhu rakoviny, chronická rekurentní pankreatitida a obezita. Příznaky závisí na velikosti, umístění nádoru a stadiu onemocnění při diagnóze – pacienti nejčastěji uvádějí bolesti břicha, nevolnost a úbytek hmotnosti.

Zdroj fotografie: Freepik

Prvním příznakem rakoviny pankreatu je často žloutenka. Bohužel se spousta pacientů nedožije více než jednoho roku od stanovení diagnózy nemoci. Další nemocí slinivky jsou pankreatické kameny. V průběhu onemocnění se tvoří pankreatické kameny v hlavním pankreatickém vývodu a / nebo v jeho větvích, které brání odtoku pankreatické šťávy do gastrointestinálního traktu, což vede k jeho stagnaci. Pankreatické kameny se nejčastěji vyskytují v průběhu akutní pankreatitidy.

Přetrvávající a silná epigastrická bolest

Velmi silná bolest, která se objevuje náhle, postupně se zhoršuje a přetrvává je doprovázena nevolností, zvracením a často také horečkou. To je typický klinický obraz akutní pankreatitidy – onemocnění, které se nejčastěji vyskytuje v důsledku nadměrné konzumace alkoholu nebo v důsledku onemocnění žlučových kamenů. Asi 30 % pacientů trpí zežloutnutím kůže způsobeným zablokovaným odtokem žluči, u 10 % se objevuje dušnost.

Zdroj fotografie: Freepik

Podstatou akutní pankreatitidy je zánětlivý proces, který vede k vlastnímu trávení orgánu pankreatickými enzymy. Kromě ní existuje ještě chronická pankreatitida Ta je v 80 % způsobená pitím alkoholu. Dalšími rizikovými faktory jsou kouření, genetická predispozice a kalorická strava. Cysty pankreatu jsou další nebezpečnou nemocí. Jde o uzavřené dutiny v různých částech slinivky. Pokud nebude cysta léčena včas, může dojít k infikování. Alarmujícím signálem je horečka a velmi silná epigastrická bolest.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]