Věnujte dostatečnou pozornost frekvenci chození na toaletu. Časté návštěvy mohou značit problém

Fotografie: Depositphotos

Frekvence močení během dne nám může prozradit opravdu mnoho o našem zdraví. Je však jasné, že počet návštěv toalety se u lidí liší.

Zatímco někteří jedinci utíkají na toaletu ihned, jak jen trochu ucítí, že se jim plní močový měchýř, jsou tu také ti, kdo dokážou moč držet celé hodiny. Frekvence močení však dost vypovídá o zdraví. Jedinci, kteří chodí na toaletu močit jedenáctkrát denně s dvěma litry tekutin, indikují citlivý močový měchýř. Musí tedy na toaletu už po nasbírání malého množství moči ve svém těle, říká lékařka Alana Biggers.

Musíme cvičit zadržování

Podle urologa doktora Neila Grafsteina existuje řešení problému pro osoby, které chodí často na toaletu. Pokud totiž neudrží v těle větší množství moči, musí cvičit. Pokud je tedy netrápí problém inkontinence. Cvičením by se tito lidé měli snažit udržet moč vždy o jednu nebo dvě minuty déle, aby si močový měchýř zvykl a pak vydržel o něco déle než posledně. Jednoduchý cvik skvěle funguje.

Fotografie: Freepik

Zadržovaní moči nepředstavuje žádné nebezpečí, jestliže ho nedoprovází bolest. Pokud vás to bolí, určitě v zadržování moči nepokračujte a navštivte svého lékaře. Pokud moč pravidelně zadržujete, ačkoli si na toaletu dojít můžete, dejte si pozor. Můžete kvůli tomu dostat infekci močového měchýře, což je opravdu nepříjemné a bolestivé onemocnění, které vás mimo jiné nutí stále chodit na toaletu.

Pozor na barvu moči

Vaše moč by měla být lehce nažloutlá. To značí, že je vaše tělo zcela v pořádku. Po ránu je však moč tmavší než po zbytek dne. Je to tím, že v noci nepijeme a moč se nám v těle déle hromadí. To je však v pořádku. Myslete také na to, že jahody nebo i divoké ostružiny mohou změnit barvu vaší moči do růžova. To je také v pořádku. Pozor si ale dejte při bezdůvodném zbarvení vaší moči.

Na pozoru se mějte také ve chvíli, kdy ve své moči zpozorujete nějaké kaly. To by mohlo značit právě zánět nebo nějaké další potíže. Vězte také, že pokud konzumujete chřest, může vám způsobit nepříjemný zápach moči, který nic neznamená. Pokud však vaše moč zapáchá pocením, může to znamenat, že trpíte cukrovkou. V takovém případě se obraťte na lékaře a nechte se vyšetřit.

Co možná o moči nevíte

Celých 95 % naší moči tvoří voda. Průměrné močení trvá pouhých sedm vteřin. Jak stárneme, z našeho těla proudí méně a méně tlaku. Je také faktem, že čím jsme starší, tím musíme močit častěji. Normální je chodit asi šestkrát až osmkrát denně. Záleží pochopitelně na tom, kolik toho v daný den vypijeme, ale také dost záleží na teplotě. Ve velkém teplu nemusíme chodit na záchod tak často.

Fotografie: Freepik

Zdá se to možná paradoxní, že právě v horku, kdy pravděpodobně víc pijete, nechodíte na toaletu tak často. Je to však logické, jelikož mnoho tekutin se z vašeho těla v takovém případě vypaří díky většímu pocení. Je tedy pravděpodobné, že ačkoli víc pijete, na toaletu se tolikrát nedostanete.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]