Typické každodenní návyky, kvůli kterým člověk tloustne, aniž by si to vlastně uvědomoval

Fotografie: Depositphotos

Na vaši váhu nemusí mít vliv pouze to, co jíte. Jsou to především také některé každodenní návyky, které mohou způsobovat přibývání kil.

Udržet si štíhlou postavu je běh na dlouhou trať, se kterým vám nepomůže žádná zázračná dieta ani žádný speciální trénink. Pokud chcete zabránit soustavnému přibývání na váze, musíte si především osvojit důležité aspekty zdravého životního stylu a vyhýbat se typickým každodenním návykům, jež mají negativní vliv na vaše tělo. Níže se proto můžete seznámit s těmi nejhoršími z nich. Více prozradila lékařka Alana Biggers.

Pití nealkoholických nápojů

Pití slazených nealkoholických nápojů patří mezi nejhorší návyky, které si v současné době osvojuje čím dál více lidí. Jedná se totiž o prázdné kalorie, jež se usazují v těle a vedou v důsledku k neustálému nabývání na váze. To samé platí i pro takzvané nízkokalorické nápoje – ty jsou naopak plné aspartamu, chemické sloučeniny, která má mnohem negativnější vliv na vaše tělo než běžný cukr. Pijte proto raději obyčejnou vodu.

Fotografie: Depositphotos

Neustálý stres

Neustálý stres či deprese patří mezi nejčastější příčiny nabývání kil. Většina lidí během těchto stavů má totiž tendenci zahánět své emoce konzumací sladkých či tučných potravin. Pokud se navíc cítíte neustále smutně a sklesle, může to ovlivňovat váš spánek, což je další krok ke vzniku nadváhy či obezity.

Příliš mnoho spánku

Ani příliš mnoho spánku nemusí mít na vaše zdraví ten nejlepší účinek, a to zejména pokud máte tendenci chodit odpočívat po jídle. V takovém případě totiž zatěžujete trávicí systém, což může vést k následné celodenní únavě. Raději se proto jděte po jídle projít, abyste se vyvětrali, dopřáli si trochu pohybu a podpořili funkci svého žaludku.

Jíte příliš rychle

Pokud jíte rychle a ve stresu, zbytečně tím zatěžujete svůj trávicí trakt, který není schopen zcela rozložit veškeré zkonzumované potraviny. Dopřejte si proto alespoň půl hodinky na své pokrmy a žvýkejte je pomalu – tímto způsobem navíc dáte mozku jasný signál, že jste dostatečně sytí, a nebude mít tendenci se přejídat.

Nechodíte na slunce

Nedávné studie prokázaly, že sluneční světlo, a to nejlépe ihned po probuzení, pomáhá zrychlovat metabolismu, a snižovat tak index tělesné hmotnosti. Jakmile tedy vstanete z postele, rozhrňte závěsy a nechte se obejmout slunečními paprsky, které vám dodají dostatek energie a se vší pravděpodobností také lepší pocit pohody.

Vyhýbáte se dobrým tukům

Mnoho lidí má při hubnutí tendenci odstraňovat veškeré tuky ze svého jídelníčku. To je ovšem naprostá chyba – existují sice špatné tuky, ale na druhou stranu jsou tu ty i dobré, které vaše tělo potřebuje pro spalování kalorií. Vyhýbat byste se měli zejména zpracovaným potravinám a jiným lahůdkám, ovšem naproti tomu se rozhodně nevzdávejte ořechů, mléčných výrobků nebo avokáda.

Příliš malá snídaně

Ano, jistě jste slyšeli, že dobrá snídaně je základ dne a zdravého těla. Dopřejte si proto po ránu kvalitní potraviny, které vám dodají dostatek energie a sytosti na celé dopoledne. To mohou být například vajíčka, ovesné vločky nebo řecké jogurty s ovocem.

Zdroj: National Library Of Medicine, Healthline, WHO