Čtyři snadné a bezpečné cviky pro seniory, které pomohou udržet tělo v kondici

Fotografe: Freepik

Souhrn cviků, které byly navrženy speciálně pro seniory. Nepotřebujete žádné speciální nástroje. Cvičení je vhodné také pro začátečníky. Zlepšete svůj zdravotní stav a vyhněte se nemocem.

Říká se, že ve zdravém těle je zdravý duch. Proto je důležité dbát jak o svůj psychický stav, tak také o ten psychický. Cvičení pro seniory ale může být velice odlišné od toho, jak cvičí například třicátníci. Je jisté, že tělo seniorů potřebuje šetrnější cviky, protože svalová hmota už není natolik vyvinutá. A ani s klouby už to není tak, jako dřív. Navrhujeme tato cvičení, díky kterým mohou senioři zlepšit svůj zdravotní stav – a to bezpečně, jednoduše a z pohodlí domova.

Fotografe: Freepik

Bezpečná silová cvičení

Vzhledem k tomu, že se s rostoucím věkem lidé čím dál méně hýbou, dochází k oslabení svalů. Díky tomu dochází k jejich deformaci a ochablosti. Také kůže může být ochablejší. Silové cvičení nemusí být náročné, postačí několik jednoduchých cvičení, jako je například toto:

  • Kliky o zeď: samotné kliky patří k těm náročnějším cvikům, které mohou být problematické i pro mnohem mladší lidi. Avšak kliky, které budete provádět o zeď vám pomohou zvýšit sílu v rukou a přitom je zvládne každý! Postavte se asi jeden metr od zdi. Položte ruce vodorovně před sebe – dlaně opřete o zeď. Pomalu ohýbejte lokty, čímž přenesete váhu těla na své ruce. Nohy se nesmí pohnout z místa. Pomalu dělejte kliky.
  • Dřepy na židli: toto cvičení procvičí vaše nohy. Díky židli budete v bezpečí. Díky tomuto cviku budete schopní vstát ze sedu naprosto bez problémů. Připravte si židli. Sedněte si na ni a nohy rozkročte na šířku ramen. Mírně se předkloňte a zvedněte se s důrazem na chodidla. Poté si můžete sednout a znovu vstát. Alternativně si nemusíte přímo sedat, ale jen se dotknout sedadla židle a znovu se zvednout.
Fotografe: Freepik

Balanční cvičení pro seniory

Dalším důležitým cvičením pro seniory je právě toto. Ve stáří totiž může dojít k narušení rovnováhy, takže pády jsou mnohem častější. Když k tomu přičteme větší křehkost kostí, víme, že se nejedná o jednoduchý problém. Zkuste tyto jednoduché balanční cviky:

  • Postavte se na jednu nohu: pro jistotu si před sebe postavte židli. Pokud se stane, že byste ztratili rovnováhu, můžete se jí chytnout, nebo se opěradla židle držte pořád, ale neopírejte se o ruce. Záda musí být rovná, takže pokud se držíte židle, musí být dostatečně vysoká. Zvedněte jednu nohu a její chodidlo opřete o koleno stojné nohy. Stůjte tak dlouho, dokud nenabudete rovnováhy. Cvičení opakujte i s druhou nohou. S postupem času toto cvičení zvládnete také bez opory. Na jedné noze stůjte asi jednu minutu.
  • Zvedání pat: tento cvik posílí vaši rovnováhu, ale také svaly na nohou. Pro jistotu můžete opět použít opěrku židle nebo stůl. Stoupejte si na špičky několikrát po sobě.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]