Pravděpodobnost vzniku mrtvice lze podstatně snížit. Stačí dělat několik jednoduchých věcí

Fotografie: Depositphotos

Pokud hledáte, jak nejlépe snížit riziko mrtvice, řiďte se těmito čtyřmi pravidly. Díky nim je pravděpodobnost jejího vzniku podstatně nižší.

Při mrtvici dochází k přerušení přívodu krve do mozku, v důsledku čehož začnou odumírat mozkové buňky. Pacienti, kteří prodělají mrtvici a nedostanou včasnou lékařskou pomoc, mohou utrpět trvalé poškození mozku a další závažné komplikace. Právě proto však odborníci CDC zveřejnili rozsáhlou poradenskou studii s názvem „ABCS“, která mimo jiné popisuje, jak lze během pěti let zabránit milionům infarktů a mrtvic, říká lékař Seunggu Han.

Užívejte aspirin podle potřeby

Písmeno A ve slově „ABCS“ znamená aspirin. Každodenní užívání aspirinu vám může pomoci snížit riziko mrtvice. CDC však doporučuje, abyste se nejprve poradili se svým lékařem a zjistili, zda je pro vás jeho denní užívání prospěšné. Váš lékař vám ale může skutečnost doporučit pouze tehdy, pokud spadáte do určitého věkového rozmezí a splňujete určitá zdravotní kritéria. Odborníci doporučují užívat aspirin denně, pokud:

 • je vám 50 až 59 let,
 • nejste vystaveni zvýšenému riziku krvácení,
 • máte zvýšené riziko srdečního infarktu nebo mrtvice o deset procent pro následujících deset let.

CDC dodává, že byste nikdy neměli užívat aspirin v reakci na možné příznaky mrtvice. Podle odborníků totiž aspirin může některé typy mrtvice dokonce zhoršit, a proto byste ho neměli užívat, aniž byste se nejprve poradili se svým lékařem.

Řiďte svůj krevní tlak

Písmeno „B“ znamená pro zkratku „ABCS“ krevní tlak, který je pro člověka životně důležitý. „Vysoký krevní tlak je nejdůležitějším rizikovým faktorem mrtvice,“ vysvětluje CDC. „Prevence, diagnostika a kontrola krevního tlaku prostřednictvím změny životního stylu a léků jsou tak zásadním bodem pro snížení výskytu mrtvice,“ dodává. Kromě užívání léků na hypertenzi můžete krevní tlak snížit i změnou životního stylu, a to:

 • ztrátou nadváhy,
 • konzumací zdravé stravy,
 • snížením celkového příjmu sodíku (soli),
 • snížením konzumace alkoholu a kofeinu,
 • odstraněním stresu.

Zkontrolujte si hladinu cholesterolu

Písmeno C vypovídá o cholesterolu. „Tělo cholesterol potřebuje, ale když ho máte příliš mnoho, může se hromadit v tepnách a způsobit srdeční onemocnění,“ vysvětluje CDC. Oba typy cholesterolu, které vaše tělo produkuje (LDL a HDL), jsou však velmi odlišné. Jeden typ je „dobrý“ a může vás chránit před srdečními chorobami a druhý je „špatný“ a může jejich riziko zvyšovat. Poraďte se proto se svým lékařem ohledně vaší hladiny cholesterolu a o způsobech, kterými byste ji mohli snížit, pokud je příliš vysoká.

Fotografie: Depositphotos

Přestaňte kouřit (nebo ani nezačínejte)

Posledním písmenem ve zkratce je S, což znamená kouření. Všichni určitě víte, že kouření může zničit lidské zdraví, ale ne každý ví, že je to hlavní příčinou úmrtí, kterému lze předcházet. Nejenže tento zlozvyk zvyšuje riziko rakoviny, plicních onemocnění, astmatu, cukrovky a dalších nepříjemností, ale může také výrazně zvýšit i riziko hypertenze, což může vést k infarktu nebo mrtvici. Je také známo, že kouření:

 • způsobuje roztahování cév,
 • zahušťuje cévy, což způsobuje zahušťování tepen a snižuje hladinu „dobrého“ cholesterolu (HDL),
 • zvyšuje hladinu triglyceridů,
 • způsobuje hromadění tukového plaku v cévách.

Všechny tyto faktory jsou považovány za rizikové a zvyšují pravděpodobnost vzniku mrtvice. Podle CDC může i pasivní kouření zvýšit pravděpodobnost mrtvice, a to o 20–30 procent. Pokud přestanete kouřit, můžete tím snížit riziko mrtvice nejen pro sebe, ale i pro své blízké.

Zdroj: Healthline