Křečové žíly nejsou jen vypouklým kosmetickým neduhem. Stojí i za tromboflebitidou nebo otoky nohou

Fotografie: Freepik

Křečové žíly nejsou pouhým estetickým problémem, přestože většina lidí je začne právě z tohoto důvodu řešit. Mohou způsobit i nepříjemné zdravotní komplikace.

Křečové žíly vznikají, když malé chlopně uvnitř žil přestanou správně fungovat. Ve zdravých žilách krev plynule proudí k srdci. Zpětnému toku krve brání řada drobných chlopní, které se otevírají a zavírají, aby krev propustily. Jestliže však chlopně zeslábnou nebo jsou poškozeny, může podle odborníků krev proudit zpět a hromadit se v žíle, což nakonec způsobí její otok a zvětšení, tedy křečové žíly. Ty mohou následně zapříčinit řadu komplikací.

Jak poznat křečové žíly

Křečové žíly jsou obvykle na první pohled viditelně zvětšené a zduřelé žíly, které se nejčastěji vyskytují na nohou. Často jsou vypouklé a zkroucené a mohou mít modrou až tmavě fialovou barvu. Mnohdy vyvolávají bolest a jiné nepříjemné pocity, jež se za teplého počasí nebo při dlouhém stání zhoršují. Pokud nohám ulevíte a zvednete je do vyvýšené polohy, nepříjemné příznaky se obvykle zmírní.

Křečové žíly způsobují mnoho komplikací

Na křečové žíly trpí o něco častěji muži, nicméně těmi, kdo je obvykle řeší, jsou ženy. Jednou z hlavních obtíží, jež křečové žíly způsobují, je totiž jejich estetická stránka. Ženy také častěji než muži přemýšlí o možných budoucích komplikacích křečových žil. Podle dostupných studií však starosti ohledně možných komplikací a nevzhlednost křečových žil nejsou jedinými potížemi, které způsobují.

Nepříjemné pocity

Křečové žíly mohou způsobovat různé příznaky nepohodlí v nohou, jako je svědění či těžkost. Pomoci může jak již zmíněné zvednutí nohou do vyvýšené pozice, tak nošení podpůrných punčochových kalhot.

Přírodní metody, které pomohou odstranit nepříjemné křečové žíly

Otoky nohou

Otoky nohou z důvodu křečových žil jsou sice poměrně vzácné, nicméně vzniknout mohou. Nejtypičtějším projevem je jednostranný otok nohy s velkými křečovými žilami.

tromboza
Fotografie: Freepik

Tromboflebitida

Povrchová tromboflebitida může být další komplikací křečových žil. Riziko vzniku hluboké žilní trombózy je malé, ale pokud flebitida přesahuje koleno, vzniknout může. Žíly mohou někdy zůstat ucpané trvale. Pokud se flebitida opakuje nebo je závažná, rozhodně zvažte možnost léčby křečových žil. 

Krvácení, kožní změny a vředy

Jedná se o komplikace křečových žil, které vyžadují zvážení léčby. Všechny jsou spojeny s vysokým žilním tlakem ve vzpřímené poloze v důsledku nekompetentních žilních chlopní. Kožní změny zahrnují ekzém, hnědé zbarvení a floridní lipodermatosklerózu. Někdy může dojít i k bolestivému zánětu, zánětlivé liposkleróze, která je často chybně diagnostikována jako flebitida nebo infekce. Pokud se lipodermatoskleróza zanedbá, může vést ke vzniku vředů. 

Zdroj: National Library of Medicine

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]