Kornatění cév může způsobit mrtvici či infarkt. Naučte se předcházet tomuto nebezpečnému stavu

Fotografie: Depositphotos

Jestliže chcete zůstat do vysokého věku v dobré zdravotní a fyzické kondici, měli byste pravidelně chodit na preventivní prohlídky. A v rámci nich si nechat změřit cholesterol v krvi.

S přibývajícím věkem roste i riziko vzniku civilizačních nemocí. Jsou spojené s nesprávnou životosprávou, které občas podlehne každý. Někdo i pravidelně, čímž si zakládá na problémy se zdravím. Je to zejména vyšší cholesterol, jenž je pro organismus nebezpečný. Ukládá se na stěnách cév, čímž je činí méně pružné, říká lékařka Payal Kohli.

Co je příčinou vzniku aterosklerózy

Jestliže je tuku v krvi, zejména cholesterolu, více než zdravé množství, dochází ke vzniku aterosklerotických plátů neboli ateromů, usazování polysacharidů a vápníku. Toto všechno se postará o kornatění cév, které ztrácí svou pružnost, v důsledku čehož dochází k omezení toku krve. S tím souvisí horší zásobení vnitřních orgánů kyslíkem, po němž následuje jejich poškození.

Jaké jsou rizikové faktory kornatění cév

Pro vznik aterosklerózy hovoří hlavně špatný životní styl. Pokud se málo hýbete, přejídáte se až k prasknutí tučnými a mastnými jídly, nebaví vás pohyb, takže se mu obratně vyhýbáte, kouříte a máte nadváhu, nemůžete se pak divit, že se u vás časem zdravotní problémy objeví. Začínají pomalu a plíživě, takže si jich ani nevšimnete. Mladý obézní člověk se může cítit po zdravotní stránce dobře, ale jen do určitého času. Infarkt nebo mrtvice postihuje stále mladší ročníky.

Jak se ateroskleróza léčí

Protože se na vzniku aterosklerózy podílí více faktorů, je třeba léčit jednotlivé příčiny – vysoký krevní tlak, obezitu a cukrovku. Jako první lékař doporučí upravit životosprávu, tedy snížit hmotnost, přestat kouřit, začít s fyzickou aktivitou, jíst dostatek vlákniny, omezit tuky a konzumaci masa. Z léčiv se nejčastěji používají tzv. statiny, které pomáhají snižovat nezdravý cholesterol v krvi. Léčba může být dlouhodobá, v hodně případech již celoživotní.

Fotografie: Freepik

Vyzkoušejte recept podle staré tibetské medicíny

Při léčbě vysokého cholesterolu si lze pomoci i přírodními prostředky – česnekem a citronem. Pomáhají rozpouštět tuk usazený v cévách a posilují jejich stěny. Na přípravu léčivého lektvaru budete potřebovat 4 středně velké citrony a 4 stroužky česneku, které nakrájíte a zalijete 3 litry vařící vody.

Směsí naplníte uzavíratelné sklenice a dáte je na 3 dny do chladničky. Poté směs přecedíte. Léčivý nálev se užívá ve formě dvou polévkových lžic třikrát denně po dobu 40 dní, a to jednou za rok.

Fotografie: Pexels

Jak česnek a citron pomáhají v léčbě aterosklerózy

Citrony obsahují vitamín C, čímž napomáhají zlepšovat obranyschopnost organismu. O česneku se ví, že je to silné přírodní antibiotikum. Kromě toho snižuje krevní tlak, stimuluje krevní oběh a napomáhá hubnutí. Přispívá také k regeneraci buněk, snižuje riziko vzniku rakoviny tlustého střeva, žaludku, slinivky i prsu. Už staří Tibeťané věděli, co je pro lidský organismus dobré.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]