Příznaky ucpaných tepen: Plak, který se usazuje na stěnách cév, může člověka stát život

Fotografie: Scientific Animations, Girish Khera / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Pokud dojde k úplnému přerušení dodávky krve do některého životně důležitého orgánu, může to skončit smrtí. Dejte si proto pozor na varovné příznaky.

Zdravé tepny mají hladké vnitřní stěny a krev jimi proudí bez sebemenších potíží a rozvádí kyslík a živiny po celém těle. U některých lidí však dochází k jejich ucpávání, což průtok krve ztěžuje. V některých případech může dojít i k jejich celkovému ucpání, což výrazně zvyšuje pravděpodobnost srdečního infarktu, mozkové mrtvice, a dokonce i smrti, říká doktorka Payal Kohli. Vzhledem k těmto nebezpečím je důležité, abyste bez ohledu na svůj věk znali příčiny vzniku tepenného plaku a strategie léčby, které zabrání vážným následkům.

Jak dochází k ucpávání tepen

Tepny se ucpávají v důsledku nahromadění látky zvané plak na vnitřních stěnách tepen. Plak je usazenina na stěně tepny a obvykle je tvořen cholesterolem a dalšími látkami, jako je vápník, tuk, buněčný odpad a fibrin, který se podílí na srážení krve. Tyto usazeniny jsou nebezpečné ze dvou důvodů. Způsobují tvrdnutí a zužování tepen, což omezuje průtok krve a přívod kyslíku do životně důležitých orgánů, a také zvyšují riziko vzniku krevních sraženin, jež by mohly zablokovat průtok krve do srdce nebo mozku.

Příznaky ucpávání tepen

Často se neobjeví žádné příznaky, dokud není nános natolik závažný, že blokuje průtok krve. Mezi 5 častých příznaků, které se mohou objevit, pokud máte (částečně) ucpané tepny, patří:

Bolest v dolní části zad

Ucpané tepny nebo ateroskleróza se často neprojevují, dokud se neobjeví nepříjemné příznaky, jako je bolest nebo křeče. Někteří lidé pociťují bolest v dolní části zad a nohou, což může být varovným příznakem ucpání periferních tepen.

bolest zad u staršího muže
Fotografie: Freepik

Bolest čelisti

Bolest čelisti může být varovným příznakem srdečních potíží, zejména ucpané koronární tepny. Bolest obvykle začíná na hrudi (kde se nazývá angina pectoris) a pak se občas rozšíří na jednu nebo obě strany čelisti (obvykle na levou).

Erektilní dysfunkce u mužů

Pokud jsou tepny ucpané plakem nebo tukovými usazeninami, může tento stav znemožnit proudění krve do penisu. To pak vede k erektilní dysfunkci, která mužům nejen ničí sebevědomí, ale je také varovným signálem, že se jedná o závažný zdravotní problém.

Necitlivost a brnění nohou

Pokud se plak hromadí v periferních tepnách, dochází k omezení průtoku krve do končetin. To může způsobit změnu barvy chodidel nebo nohou, otoky nohou, necitlivost, brnění, bolest, nehojící se rány nebo poranění a potíže při chůzi.

Křeče

Častým příznakem ucpávání tepen jsou křeče. Tyto křeče jsou velmi bolestivé a většinou se týkají svalů v kyčli, stehně nebo lýtku po aktivitě (klaudikace).

Komu se ucpávají tepny

Tento stav se může objevit teoreticky u kohokoli, nicméně existují jisté rizikové faktory, které pravděpodobnost ucpávání tepen a aterosklerózy zvyšují:

  • k: ucpávání tepen se častěji objevuje u osob nad 55 let,
  • pohlaví: muži jsou k tomuto onemocnění náchylnější než ženy,
  • vysoký krevní tlak,
  • cukrovka,
  • kouření,
  • vysoká hladina cholesterolu,
  • obezita,
  • nedostatek pohybu,
  • cévní problémy v rodině.

Zdravá strava a cvičení mohou pomoci předcházet ucpávání tepen a zvládnout je. Možnosti léčby zahrnují léky, minimálně invazivní endovaskulární zákroky k otevření zablokovaných tepen nebo operaci bypassu. Mějte na paměti, že je vždy lepší se věnovat prevenci, než pak složitě řešit nastalý problém.

Jak se chránit

Některé rizikové faktory, jako je například věk či pohlaví, ovlivnit nemůžete, jiné však ovlivnit lze. Snažte se tedy udržovat zdravou váhu, jíst zdravě, nekouřit a pravidelně cvičit. Pokud vám byl diagnostikován vysoký krevní tlak nebo cukrovka, dbejte na správnou léčbu těchto onemocnění.

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]