Jak dosahovat svých předsevzetí a nevzdávat se

Může být velmi skličující, když je váš novoroční seznam předsevzetí stejně dlouhý, jako ten nákupní. Stanovování malých, dosažitelných cílů v průběhu celého roku, namísto jediného dne, je mnohem lepším řešením, snáze tak docílíte toho, o co se snažíte. A jak tedy stanovovat své cíle a ještě je i dodržet?

Je to úplně snadné. Nesmíte si utrhnout velký kus sousta, které nestačíte sníst a namísto, abyste si vychutnali dané sousto, se začnete dusit, až ho raději vyplivnete. Možná je to zvláštní přirovnání, ale tak to skutečně je. Mimo to je vhodné, žvýkat každé sousto pořádně a uvědomovat si veškeré chutě, než sousto spolknete. Stejné je to i s vašimi cíli.

Stanovte si takový, který je možné zvládnout. Pracujte na něm po kouskách a radujte se z této cesty, zaměřujte se na drobné změny. Nechtějte, aby vše proběhlo rychle a bez toho, aniž byste si tuto cestu pořádně vychutnali. I samotný cíl pak chutná lépe. 

Plánování a krokování

Rozdělte si cestu ke svému cíli na několik kroků. Kroků si stanovte tolik, kolik bude potřeba. Některé cíle jsou snadnější, jiné složitější. A hlavně se po každém splnění dílčího kroku pochvalte.

Co je psáno – to je dáno

Své předsevzetí si někam zapište a zvýrazněte si vaše hlavní cíle i dílčí kroky. Pomůže vám to mít své předsevzetí stále na očích a pracovat s ním. Ať už si ho zapíšete do diáře, notýsku nebo připevníte na lednici.

Nezahlcujte se

Nesnažte se splnit si vše naráz. Leda by jedno souviselo s druhým. Například: budete chtít zhubnout, takže si dáte předsevzetí, že změníte stravu a budete cvičit. Změna se tedy bude týkat nového způsobu stravování a začleňování pohybu. Se změnou stravy v tomto případě začněte pozvolna. Třeba tím, že si dáte jedno zdravé jídlo denně, třeba oběd. Pak přibude i zdravá večeře apod.

Pohyb můžete začít praktikovat tak, že vynecháte výtah a budete chodit po schodech. Případně každý den nachodíte třeba 5 tisíc kroků a postupně je budete zvedat na 7 – 10 tisíc kroků za den. Záleží na vás, čemu dáváte přednost. S cvičením to může být podobné. Začnete 5 minutami denně a skončíte na 30 minutách denně.

Nebuďte v tom sami

Pokud máte nějakého přítele, který chce rovněž podnikat ve svém životě určité změny a má předsevzetí, běžte do toho spolu. Je úplně jedno, že každý máte jiný sen a cíl. Můžete však spolu probírat kroky, které jste již učinili na vaší nové cestě.

Řekněte o tom světu

Když si něco vysníte v duchu, může to také jen ve vaší hlavě zůstat. Bylo zjištěno, že lidé, kteří svůj záměr sdělí co největšímu počtu lidí (přátelé, rodina, sociální sítě), snáze dosahují svých předsevzetí. Možná je to proto, že nikdo nechce být tlučhuba a má větší pocit zodpovědnosti, vůči sobě samému. Když už jsem to tedy všem řekl, měl bych to udělat.

Připomínejte si svůj záměr

Než jste si nějaké předsevzetí vzali, muselo vás k tomu něco vést. Třeba představa o tom, jak máte v létě o 5 kilo méně. Držte se této představy a vracejte se k ní co nejčastěji. Klidně si to někam napište a mějte to denně na očích. To vám pomůže v dobách, když se budete chtít na vše vykašlat.

Sepište si pozitiva

Na každého přijde okamžik, kdy chce se vším seknout. To je úplně běžné. V tuto chvíli si jednoduše sedněte a sepište pozitiva, která plynou ze splnění vašeho cíle. Uvidíte, že hned pocítíte nový příval energie a chuť pokračovat.

Obrázky: pixabay.comŘekněte ostatním, co si myslíte