Neobvyklý lék proti nadýmání: Stačí pár lžiček denně a dojde k úlevě

JFVelasquez Floro / Creative Commons Zero / Public Domain Dedication

Nadýmání je nepříjemný problém, který vám dokáže velmi snadno pokazit den. Zde najdete návod, jak se ho zbavit pomocí obyčejného jablečného octa.

Nadýmání je nepříjemný stav, při němž dochází k nafouknutí břicha, pocitům plnosti a neustálého napětí v oblasti žaludku. Jedná se však o problém, který může způsobovat několik různých gastrointestinálních problémů, přičemž tím nejčastějším bývá zpravidla zácpa. Když totiž dochází k zadržení stolice ve střevech, odpadní látky se začínají kvasit, což způsobuje uvolňování plynů. Ty se pak mohou zachytit v trávicím traktu, a způsobit tak nadýmání, říká doktorka Debra Rose Wilson.

Nadýmání versus jablečný ocet

Někteří lidé jsou na plyny v břiše mnohem citlivější než jiní, a to zejména ti, kteří trpí syndromem dráždivého tračníku a nedokážou odolávat stresu nebo úzkostem. To znamená, že i když nemají větší množství plynů ve střevním traktu, mohou pociťovat všechny tyto nepříjemné příznaky mnohem častěji. Dalším onemocněním, jež může vést k nadýmání, je poté gastroparéza, tedy stav, který zpožďuje vyprazdňování žaludku – když se však žaludek vyprazdňuje pomaleji než obvykle, může to způsobit nadýmání, nevolnost a zácpu.

Ačkoliv na nadýmání a plynatost neexistuje žádný lék, můžete vyzkoušet některé léčebné postupy, které vám pomohou nepříjemné příznaky lépe zvládnout. A právě použití obyčejného jablečného octa je tou nejúčinnější možností. Tento přírodní prostředek se již léta používá k léčbě zažívacích potíží, jako jsou právě tyto nepříjemné problémy.

Zařazení jablečného octa do jídelníčku

Existuje mnoho způsobů, jak začlenit jablečný ocet do svého jídelníčku, aby vám pomohl zbavit se nepříjemného nadýmání a plynatosti – někteří lidé ho například pijí přímo, jiní ho raději míchají s vodou nebo jinými tekutinami. Abyste navíc získali co nejlepší výsledky, nemusíte užívat více než jednu nebo dvě polévkové lžíce denně.

Při nákupu tohoto léčivého prostředku byste si pak také měli dávat pozor na to, aby obsahoval vrstvu složenou z kvasinek a bakterií kyseliny octové. Tato vrstva se u tradičních octů využívá k filtrování, přičemž se zároveň jedná o silné prebiotikum, jež podporuje růst zdravých bakterií ve střevech.

břicho bolest
Fotografie: Freepik

Jak přidat jablečný ocet do svého dne

Zde najdete několik dalších způsobů, jak zařadit jablečný ocet do svého běžného dne:

  • Udělejte si z jablečného octa čaj: přidejte 1 polévkovou lžíci octa do 1 šálku horké vody, přidejte 1 čajovou lžičku citronové šťávy pro zvýšení prospěšnosti pro trávení a nakonec vše oslaďte kapkou včelího medu.
  • Přidejte ocet do smoothie: Hořkou chuť jablečného octa můžete zamaskovat jeho přidáním do ovocného smoothie. Pro podporu zdravého trávení dejte do mixéru s ledem 1 polévkovou lžíci, přidejte půl šálku malin, třetinu šálku nakrájeného jablka a polovinu banánu.
  • Přidejte ho do salátu: Jablečný ocet může být vynikající zálivkou na salát – stačí smíchat 1 polévkovou lžíci tohoto léčivého prostředku s 1 polévkovou lžící olivového oleje a nakonec do směsi přidat špetku mletého pepře.

Ačkoliv je jablečný ocet obecně považován za bezpečný produkt, rozhodně byste to s jeho konzumací neměli přehánět. Mějte na paměti, že se jedná o mírnou kyselinu, která může být v nadměrném množství toxická.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]