Hubnutí chůzí: Kolik musíte denně ujít kroků, abyste docílili vysněné postavy?

Fotografie: Depositphotos

Bez ohledu na to, kolik vychytávek, posilovacích strojů a typů tréninku lidé vymyslí, pravidelná chůze je stále jedním z nejlepších způsobů, jak zhubnout.

Pokud se rozhodnete hubnout chůzí, první věc, kterou musíte udělat, je jít a koupit si krokoměr. Nyní můžete najít velmi levné modely krokoměrů, které vám pomohou spočítat, kolik kilometrů denně ujdete a kolik musíte jít, abyste zhubli. Chcete-li zjistit, kolik kilometrů musíte ujít, abyste zhubli, nejprve zjistěte, kolik denně nachodíte. Tímto způsobem budete vědět, jak moc potřebujete zvýšit čas nebo vzdálenost, kterou denně cestujete, abyste konečně viděli rozdíl ve váze. Více prozradila lékař Grant Tinsley.

Kolik kilometrů musíte denně ujít, abyste zhubli

Průměrná délka lidského kroku je přibližně 0,7-0,8 metru. Při této délce je kilometr přibližně 1250 kroků. Na 1 kilometr člověk spálí asi 60-70 kalorií. Pokud člověk ujde za den o 3 km více (jen 4 km), spálí 240 kalorií. Při chůzi 5 km denně spálíte asi 300 kalorií. 300 kalorií denně – 2100 spálených kalorií za týden (pokud chodíte každý den). Za měsíc spálíte asi 9 000 kalorií, což se rovná ztrátě 1 kg. Za rok od chůze zhubnete 14 kg.

Přidejte k denní procházce (například 1 km) další 4 km je docela snadné. Jděte po schodech místo výtahu, choďte při hovoru po telefonu, pokud řídíte – zaparkujte co nejdále od práce, pokud jedete MHD, zkuste část cesty do práce a z práce pěšky atd. Chůze 5 km jednou, bude to trvat pouze 45-60 minut a to je velmi málo!

Spočítejme, kolik kroků potřebujete ke zhubnutí

Na 1 km potřebujete asi 1250 kroků. Abyste zhubli 1 kg za měsíc, musíte denně ujít 5 km = 6250 kroků. A to bez snížení počtu kalorií za den. Pokud snížíte příjem kalorií o 250 za den, pak budete mít denní deficit 550 kalorií, což vám umožní zhubnout 1 kg za týden.

Fotografie: Freepik

Pokud se rozhodnete hubnout chůzí, určitě zařaďte silový trénink 3-4x týdně. Ženy, které hubnou, si často myslí, že silovým cvičením s činkami budou stejně svalnaté jako muži, nebo že musí počkat, až zhubnou, a pak začnou svaly tonizovat. To vše není pravda. Ženy nemají dostatek „mužských“ hormonů, aby nabraly více svalové hmoty a navíc je silový trénink pro hubnutí prostě nezbytný, protože zrychluje metabolismus a zvyšuje spalování tuků.

Chůze je skvělý způsob, jak se dostat do formy a zhubnout. Kombinace chůze se silovým tréninkem a správnou výživou dává neuvěřitelný výsledek – budete spalovat kalorie i během odpočinku! Nezapomínejte se však po procházce nebo tréningu pořádně protáhnout.

Proč potřebujete ujít 10 000 kroků denně

Pravidelná chůze prospívá jak hubnutí a kondici, tak zdraví. A to platí jak pro začátečníky, tak pro pokročilé nadšence do tréninku. Když zvýšíte počet kroků za den, stanete se během dne aktivnější, mimo jednotlivé specializované tréninky. A pokud s fitness teprve začínáte, pak je chůze ideální pro zvýšení úrovně vaší kondice na nejdůležitější tréninky. A i když se fitness věnujete několik let, nemusí to stačit k tomu, abyste se vyrovnali zdravotním dopadům sedavého životního stylu.

Fotografie: Freepik

I když budete trénovat hodinu denně, ale zbytek času strávíte vsedě (například kvůli specifikům práce), riziko onemocnění těmito cviky nesnížíte. O 10 000 krocích denně jste již slyšeli – toto doporučení dávají mnozí. To je samozřejmě dobrý cíl, ale není to nejlepší způsob, jak začít chodit s tímto počtem kroků.

Podle nejnovější studie ujde dospělý člověk v průměru 5900 kroků denně. A pokud neberete průměr, tak většina jde mnohem méně. Proto nemůžete okamžitě přejít z 2000-5000 kroků na 10000. Náhlé zvýšení zátěže nepřinese mnoho užitku, ale spíše škody. Je lepší začít přidávat 500 kroků denně, postupně jejich počet jednou týdně zvyšovat. A tak dále, dokud nezačnete chodit za 10 000.

Zdroj: Healthline