Hmyzí bodnutí mohou být vážným zdravotním rizikem. Mezí příznaky infekce patří i zápach a zarudnutí
20. dubna 2024Tereza Vohrlíková
Příroda je plná fascinujících tvorů, avšak někteří z nich mohou představovat reálné nebezpečí pro lidi. Při bodnutí hmyzem je třeba zachovat klid.
Vstupujeme do období, kdy se hmyz stává častým společníkem při naší každodenní aktivitě. S teplým počasím a rozkvetlou přírodou se také zvyšuje pravděpodobnost nechtěného setkání s včelami, vosami, sršni nebo komáry. Bodnutí těmito tvory může být nepříjemné a v některých případech dokonce nebezpečné, říká doktorka Erica Ramirez. Připomeňte si některá z nejběžnějších rizik spojených s hmyzím útokem a jak na ně správně reagovat.
Místo hmyzího bodnutí se může zanítit
Pokud máte podezření, že hmyz, který vás bodnul, může být infikovaný, je důležité věnovat postiženému místu zvýšenou pozornost a sledovat příznaky. Některá znamení infekce mohou zahrnovat zvýšený otok a zarudnutí, hnisavý nebo nepříjemně zapáchající výtok, horečku, bolest a citlivost, rychlé šíření příznaků, uvádí web Healthline. Pokud se příznaky infekce začnou rychle zhoršovat, je důležité jednat rychle.
Pokud si všimnete některého z těchto příznaků, je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Lékař bude schopen vyhodnotit stav rány a poskytnout vhodnou léčbu, která může zahrnovat antibiotika nebo jiné léky. Nezanedbávejte infikované bodnutí hmyzem, protože nepříznivý vývoj může mít vážné následky.
Bodnutí včel, vos, sršní a vosiček
Hmyzí bodnutí jsou jedním z nejběžnějších nebezpečí, která lidé zažívají zejména v letních měsících. Včely, vosy, sršně a vosičky mohou způsobit bolestivé rány, jež mohou být provázeny otokem, zarudnutím a svěděním. U některých jedinců může dle lékaře Daniela Murrella dojít i k alergické reakci, která se projevuje dušností, otoky obličeje, nevolností či dokonce ztrátou vědomí.
Pokud dojde k píchnutí, je důležité co nejdříve odstranit žihadlo, pokud je viditelné. Poté očistěte postiženou oblast mýdlovou vodou a použijte ledový obklad k snížení otoku a bolesti. Pokud dojde k alergické reakci, vyhledejte okamžitě lékařskou pomoc.
Komáří štípnutí
Komáři patří mezi nejrozšířenější druhy hmyzu a mohou způsobit nepříjemnosti. Jejich bodnutí způsobuje svědění a zarudnutí pokožky. Proti komárům se lze chránit použitím repelentů na kůži nebo nošením ochranného oblečení, jak radí odbornice Dominique Fontaine. Pokud dojde k bodnutí, je důležité neškrábat postiženou oblast, aby nedošlo k podráždění nebo infekci. Lokální antihistaminika nebo krémy na zmírnění svědění mohou být také účinné. Na webu ZdravéStravování jsme informovali o tom, co jíst, aby na vás nešli komáři.
Běžné infekce způsobené hmyzem
Bodnutí hmyzem může často způsobit silné svědění. Poškrábání vám může ulevit, ale pokud kůži porušíte, můžete do rány přenést bakterie z ruky. To může vést k infekci, sděluje lékař Darragh O’Carroll. Mezi nejčastější infekce způsobené bodnutím hmyzem patří:
Celulitida: Bakteriální infekce kůže, která se projevuje zarudnutím, otokem a bolestí. Celulitida může vyžadovat léčbu antibiotiky.
Absces: Hnisavá infekce, jež vytváří bolestivou bouli pod kůží. Abscesy mohou být nutné otevřít a vyčistit.
Lymfadenitida: Infekce lymfatických uzlin, která se projevuje otokem a bolestí v oblasti uzlin. Lymfadenitida může vyžadovat léčbu antibiotiky.
Impetigo: Bakteriální infekce kůže, jež se projevuje výsevem puchýřků, které prasknou a tvoří kůrky. Impetigo může být kontagiózní a vyžadovat léčbu antibiotiky.
Septikémie: Závažná infekce, při níž se bakterie dostávají do krevního oběhu. Septikémie může být život ohrožující a vyžadovat okamžitou lékařskou pomoc.
Je důležité pečlivě sledovat jakékoli bodnutí hmyzem a vyhledat lékařskou pomoc, pokud se objeví příznaky infekce. Prevence infekce zahrnuje čisté zacházení s poraněnou kůží, čištění rány a použití antiseptických prostředků.
Globální oteplování podle odborníků ovlivňuje počasí natolik, že do Evropy začíná mířit velké množství nebezpečného hmyzu. Postupem let a vlivem globálního oteplování se do Evropy začíná dostávat nespočet nebezpečného hmyzu z tropických oblastí. Ten představuje […]
Pokud jste na sobě zaznamenali toto štípnutí, raději rychle zajděte k lékaři. Některé druhy hmyzu mohou vážně poškodit vaše zdraví. S příchodem jara se venku začíná objevovat také hmyz, který se sice může zdát neškodný, ale […]
Letní sezóna s sebou přináší nejen pohodové dny u vody a prázdninové výlety. Je to také doba, kdy se k životu probouzí nejrůznější hmyz, který nám znepříjemňuje život. A jedním z nich jsou určitě i komáři. Ti dokáží pěkně rychle zkazit teplý večer venku na zahradě a mohou vám způsobit i několik bezesných hodin během noci. […]
Štípanec od hmyzu bývá většinou nepříjemný. Může svědit, pálit i bolet podle toho, kdo se do vás zakousl. Je dobré znát postup při ošetření hmyzího kousnutí. […]
Odborníci varují před obrovským pavoukem, který se šíří po celé Evropě. Je velký jako lidská dlaň a dokáže vzbudit velký strach. Nové varování odborníků nepotěší ty, kteří se bojí pavouků. Evropou se má totiž […]