Faktory, které zhoršují stav bolestivé artritidy. Zkuste se jim vyhýbat

Fotografie: Depositphotos

Artritida je zánětlivé onemocnění kloubů, které může způsobovat jejich deformace. Kvůli nim pak klouby nefungují tak, jak by správně měly.

Za běžných okolností jsou naše klouby flexibilní a pohyblivé. Nicméně vlivem různých faktorů, jako například různými nemocemi nebo stárnutím, mohou o tyto funkce přijít. Osoby, které artritida trápí, provázejí bolesti, mají ztuhlé klouby a nemohou se hýbat. Jelikož je lepší některým problémům, které se léčí jen velice těžko nebo vůbec, předcházet, povíme vám, co vše onemocnění artritidou obnáší. Více prozradila lékařka Hannah Nichols.

Tři nejběžnější podoby artritidy

Artritida existuje ve vícero podobách, ale nejčastější jsou revmatoidní artritida, dna a osteoartritida. Naslouchejme svému tělu, chce nám říct, že něco neděláme správně a je na čase to změnit. Revmatoidní artritida je autoimunitní zánětlivé chronické onemocnění postihující především klouby. Postižené místo zčervená a vytvoří se zánět. V místě tohoto zánětu také vznikne otok, který je silně bolestivý. Kloub se stává méně pohyblivým.

Fotografie: Freepik

Co způsobuje artritidu

Ačkoli je to do značné míry spojeno s věkem a dědičností, existují faktory, jež mohou nástup bolesti kloubů a dalších příznaků urychlit. Podívejte se, které faktory zvyšují riziko bolesti kloubů nebo urychlují nástup dalších příznaků onemocnění.

Nedbalostní zranění, nadměrná hmotnost

Nadměrné používání kloubu po úrazu nebo operaci bez dostatečného času na zotavení zvyšuje riziko vzniku osteoartrózy. Obézní lidé a lidé s nadváhou zatěžují své klouby, zejména kolena a kyčle, které nesou většinu hmotnosti. To zvyšuje pravděpodobnost vzniku bolesti v těchto oblastech.

Fotografie: Freepik

Opakující se pohyby, špatná strava a kouření

Provádění stejných pohybů může vést k přetěžování některých kloubů, což může způsobit osteoartrózu. Práce vyžadující dlouhé stání, opakované ohýbání, zvedání břemen nebo jiné pohyby mohou rovněž urychlit destrukci kloubní chrupavky. Osoby trpící artritidou mají v těle vysokou hladinu zánětu. To znamená, že konzumace potravin, které vyvolávají zánět, jako jsou cukr a nasycené tuky, může zhoršit nebo urychlit závažnost příznaků.

Také kuřáci mají zvýšené riziko vzniku revmatoidní artritidy. Výzkum publikovaný v časopise Annals of Rheumatic Diseases dospěl k závěru, že pravidelní kuřáci jsou vystaveni dvojnásobnému riziku ve srovnání s nekuřáky.

Zdroj: MedicalNewsToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]