Důmyslné využití hořčice mimo kuchyni. Levná surovina, která svými účinky vydá za drahé prostředky z obchodu

Fotografie: Fuji01 / Creative Commons / Public Domain Dedication

Hodí se k salátům, masovým pokrmům a sendvičům. Hořčice se však nepoužívá jen v kuchyni. V minulosti se užívala k léčbě obtížně se hojících ran.

Hořčice se vyrábí ze semen hořčice a podle způsobu přípravy může být pikantní nebo sladká. Dnes si hořčici jako koření dopřávají lidé na celém světě. Zajímavostí je to, že hořčice kdysi bývala dezertem. Na naše území se dostala s Napoleonem, ale lidé nevěděli, jak ji jíst. Naši předkové tuto výraznou omáčku často podávali až po druhém chodu. Odtud pochází rčení „hořčice po večeři“. Hořčice je však ve skutečnosti mnohem rozmanitější. Přečtěte si několik velmi zajímavých alternativ použití této lahodné žluté pasty. Více prozradila lékařka Katherine Marengo.

Péče o vlasy a pleť

Hořčice se používala také jako lék na těžko se hojící rány. Snižuje totiž bolest a pocit pálení, navíc zabraňuje vzniku puchýřů a jizev. Pokud do koupele přidáte lžičku hořčice, dojde k regeneraci a uvolnění unavených svalů. To ale není všechno. Hořčičný olej, důležitá složka hořčice, je nenahraditelný v péči o vlasy a pleť. Má hřejivé, hydratační a zvláčňující účinky.

Pokud máte suché vlasy s roztřepenými konečky, můžete použít hořčici jako přírodní kondicionér. Po umytí vlasů naneste trochu hořčice a nechte ji působit alespoň osm hodin – zkuste to přes noc s využitím koupací čepice. Ráno můžete hořčici jednoduše opláchnout a zjistíte, že vaše vlasy jsou mnohem zdravější. Tím však její výhody ještě nekončí. Díky vysokému obsahu antioxidantů, které zlepšují krevní oběh, je hořčičný olej skvělý pro pleť obličeje. Hořčičnou masku nechte působit pět minut.

Fotografie: Freepik

Díky obsahu nenasycených mastných kyselin má velký vliv na srdce a oběhový systém. Hořčice je díky svému koření ideální na uvolnění hlenů, které se mohou hromadit v hrudníku při nachlazení. Stačí si na hrudník nanést trochu hořčice a užívat si teplo.

Další benefity hořčice

Pokud se popálíte, použijte hořčici. Opravdu zmírňuje pocit pálení, i když si myslíte, že koření ho zhorší. Bolí vás v krku, a tak cucáte různé pastilky, ale nic nepomáhá? Proč nezkusit hořčici? Smíchejte lžíci hořčice s citronovou šťávou, lžící medu a lžičkou soli. Směs vložte do hrnce s vodou a přiveďte ji k varu. Nyní ji nechte vyluhovat. Kloktání touto směsí může pomoci vyléčit bolest v krku během okamžiku.

Přidejte hořčici do umyvadla s teplou vodou a dopřejte si relaxační koupel nohou. Bolesti způsobené příliš dlouhou chůzí nebo nepohodlnou obuví zmizí. Nebo možná cítíte bolest po celém těle? Stačí přidat 2/3 šálku hořčice do plné koupele a relaxovat. Dopřejte si kvalitní koupel po dobu alespoň 15 minut.

Až se příště ocitnete v obchodě s potravinami, je dobré si vzít několik balení hořčice navíc. Jak vidíte, není to jen omáčka na párky v rohlíku! Proč utrácet spoustu peněz za speciální prostředky, když dokonalý lék máte přímo v lednici?

Zdroj: Healthline, Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]