Domácí postupy na léčení nepříjemných hemoroidů

Hemoroidy jsou velice nepříjemným onemocněním, které postihuje především ty, kteří mají sedavé zaměstnání, nebo nezdravý životní styl. Jedná se o zvětšené žíly v oblasti konečníku. Hemoroidy lze léčit speciálními přípravky zakoupenými v lékárně, nebo také zcela přírodními metodami. Jak na to?

Nejčastější příznaky hemoroidů a způsob léčby

Projevy hemoroidů jsou různorodé. Mezi ty nejčastější patří bolestivost, pálení, svědění v oblasti konečníku, mimo jiné je ve stolici možné zaznamenat stopy jasně červené čerstvé krve. Hemoroidy mohou být vnitřní, nebo vnější. Ty vnější jsou charakteristické malými červenými uzlíky hroznovitého tvaru v okolí konečníku. Léčba se provádí především konzervativně a apeluje se na změnu životního stylu, zařazení pohybové aktivity do denního harmonogramu a také úprava jídelníčku. Hemoroidy je možné řešit lokálními mastmi, nebo kryoterapií, někdy se přistupuje i k takzvané bipolární koagulaci.

Jaké další faktory mohou vést k vzniku hemoroidů

K vzniku hemoroidů nepřispívá pouze sedavý způsob života, ale i:

  • dědičné dispozice
  • zvýšená konzumace alkoholických nápojů
  • příjem potravin s nízkým obsahem vlákniny
  • obezita

Mezi další podpůrné faktory lze zařadit taktéž: zhoršenou hygienu intimních partií, zvedání těžkých břemen, zácpa, těhotenství a poporodní stavy, snížený příjem tekutin, sporty, které zatěžují oblast konečníku, jako je například častá jízda na kole, nebo jízda na koni.

Přírodní léčiva na hemoroidy: Sůl Epsom a glycerin

Jednou z cest, jak léčit hemoroidy je léčba alternativní, tedy přírodního charakteru. Jednou z možností, jak se zbavit nepříjemných hemoroidů je léčba pomocí soli Epsom a glycerinu. Tyto prostředky jsou volně prodejné v drogeriích, či lékárnách. Tato léčivá směs pomůže k stavění krvácení a zmírňuje bolestivost.

Sůl Epsom má rovněž protizánětlivé a zklidňující účinky. Glycerin má schopnost absorbovat vlhkost a zmírňuje svědění. Jak vyrobit roztok? Ve vodě smíchejte dvě lžíce glycerinu a malou špetku soli Epsom a přikládejte roztok ve formě obkladu z gázy na oblast rekta. Vhodné je aplikaci opakovat 3 dny po sobě, a to ráno i večer.

Přírodní léčiva na hemoroidy: Bylinková směs Triphala a kokosový olej

Ajurvédské koření Triphala je složeno z tří hlavních bylin, a to Haritaki, Bhibitaki a Amalaki. Tato přírodní směs volně prodejná v specializovaných obchodech je rovněž velice účinná na léčbu hemoroidů. Léčivý roztok připravíte následovně: čajovou lžičku Triphaly smíchejte ve sklenici teplé vody a řádně promíchejte, popíjejte večer před spaním.

Výborným a účinným prostředkem k podpoření léčby hemoroidů je i kokosový olej. Má totiž protizánětlivé a analgetické vlastnosti. Přírodní mast zhotovíte ze lžíce kokosového oleje, půl lžíce šafránu, promícháte a potíráte postižená místa. Rovněž je možné přidávat kokosový olej do koupele.

Další metody k podpoření léčby hemoroidů

Dalšími možnými metodami, jak se vypořádat s hemoroidy v oblasti rekta je použití ledových kostek, které přikládáte do oblasti s hemoroidy. Měly by být zabalené v gáze, či hadříku a doba obkladu by neměla být delší jak čtvrt hodiny. Zkusit můžete i obklady z jablečného octa.

Změna životního stylu je v léčbě hemoroidů zásadní

Důležitým bodem v boji s hemoroidy je i změna životního stylu. To znamená, že byste měli redukovat ve svém životě stres, dostatečně spát, používat jen bavlněné spodní prádlo a oblečení, vyhýbat se dlouhodobému sezení, omezit konzumaci alkoholických nápojů a zlepšit pitný režim (vypít až 2 litry vody denně). Také je doporučeno omezit konzumaci kořeněných, ostrých a průmyslově zpracovaných jídel.

Fotografie: Depositphotos