Dlouhodobý nedostatek kyseliny listové v organismu může mít neblahé následky. Jaké jsou nejčastější příznaky?

Fotografie: Freepik

Dostatečný příjem kyseliny listové potřebuje každý člověk hlavně z důvodu tvorby červených krvinek. Naprosto nezbytná je pro správný průběh těhotenství, říká lékař Grant Tinsley.

Kyselinu listovou je možné do těla získat z mnohých potravin, nebo i potravinových doplňků. Její nedostatek má za následek nepříjemný stav, kterému se říká anémie nebo také chudokrevnost. Ten je vždy diagnostikován lékařem na základě odběru žilní krve a projevuje se snížením počtu červených krvinek, nebo jejich zmenšením. Nízké hladiny kyseliny listové v těle mohou způsobit megaloblastickou anemii

Co je hlavní příčinou vzniku této anémie

Příčin může být hned několik. Nejčastěji se jedná o to, že pacienti nejedí dostatek potravin, které jim mohou kyselinu listovou dodat. Tam je pomoc celkem jednoduchá. Postačí zaměřit se v jídelníčku na potraviny s vysokým obsahem této látky a vyloučit ze svého pitného režimu alkohol, který její vstřebávání znesnadňuje. Jak už název napovídá, kyselinu listovou najdeme v největší míře v listové zelenině, ale i v mnoha dalších potravinách.

Fotografie: Unsplash

V nesrovnatelně horší situaci jsou ti, jejichž těla mají se vstřebáním kyseliny listové do organismu nějaký problém. Důvodem jsou často choroby trávicího ústrojí, jako je třeba celiakie.

Ti musí držet přísnou bezlepkovou dietu a kvůli ní mají omezené možnosti přijímání vitamínu pomocí potravy. Proto často musí polykat doplňky stravy, nebo docházet pravidelně na vitamínové injekce.

Fotografie: Freepik

Jaké příznaky doprovází megaloblastickou anemii z nedostatku kyseliny listové

Nápadná bledost v obličeji a závratě jsou jedny z nejčastěji zmiňovaných příznaků jakékoli chudokrevnosti. V důsledku poklesu červených krvinek je postižený velmi unavený a často trpí i dýchacími obtížemi. Poměrně často dochází k náhlé ztrátě hmotnosti aniž by dotyčný snížil příjem nebo zvýšil výdej energie. U žen může magaloblastickou anemii signalizovat i marná snaha o těhotenství nebo udržení plodu.

Fotografie: Freepik

Při velkém nedostatku kyseliny listové v organismu se také často objevují poruchy soustředění a paměti. Dotyčný často zapomíná a chová se podrážděné. Pokud je tento stav dlouhodobý, může zvyšovat riziko vzniku demence a Alzheimerovy choroby. Často dochází k zažívacím obtížím jako jsou například náhlé nevolnosti a průjmy, což je pro dostatečný příjem kyseliny listové další komplikací.

Zdroj: Healthline