Dívka začala po návštěvě zubaře pociťovat zvláštní deformaci brady. Tato chyba ji kriticky ohrozila

Fotografie: Challiyan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Brada mladé dívky se začala po návštěvě zubaře zvláštně měnit. Ten si všiml skutečného problému až o několik let později a musel platit mastnou pokutu.

Návštěva zubaře není vždy příjemnou zkušeností, a někdy dokonce nemusíte dopadnout tak, jak očekávat. To byl také případ malé dívky jménem Emily, která při hře na flétnu utrpěla zranění a došlo k uštípnutí kousku jejího zubu. Situace byla tak vážná, že musela ihned k lékaři, který ji doporučil léčbu s tím, že se vše brzy zlepší. Netrvalo to však dlouho a na bradě se jí začaly dělat různé deformace, které nikdo nedokázal vysvětlit, zmiňuje web NTK.

Vše to začalo uštípnutím zubu

Emily bylo teprve šest let, když si při hře na zobcovou flétnu poškodila zub a musela navštívit ordinaci zubaře v anglickém městě Blackburn. Ten zjistil, že došlo k uštípnutí jeho malé části, ovšem ne natolik, aby to mělo vážné důsledky na její zdraví. Předepsal ji proto pravidelné dávky fluoru a doporučil, aby zůstala v klidovém režimu. Ačkoli se zdálo, že se je situace lepší a dívka bude moci brzy opět hrát na svůj oblíbený nástroj, začaly se dít zvláštní věci.

Zejména matka Catherine si všimla, že se mění její tvář, přičemž sama Emily si dle webu Fakt stěžovala na neustálou bolest a zvláštní tlak v oblasti jejích úst. Na nic proto nečekaly vyrazily zpět k lékaři, kde se se nechala dívka opět vyšetřit. Odborník však sdělil, že to není nic vážného a pravděpodobně jde jen o různé změny těla v rámci vývinu dítěte. Situace se však nezlepšovala po další měsíce, až rodičům Emily došla trpělivost a vzali ji do nemocnice.

Během rutinního zákroku spustili lékaři rudý poplach. To, co našli v břiše staříka, nemohli očekávat

Děsivá diagnóza, která vše vysvětlila

Tam se jí ihned ujali lékaři a vzali ji na rentgen. Snímky následně ukázaly, že se u dívky vyvinul vážný absces, který se značně zvětšil a způsobil viditelnou deformaci v oblasti její brady. Rodiče jen těžko věřili, že si zubař za celou dobu problému nevšiml, a začali se o dceru čím dál více bát. Emily musela nakonec podstoupit operaci pod vlivem narkózy, během které byl problém odstraněn. V nemocnici však musela zůstat ještě další čtyři dny a brát antibiotika.

Fotografie: Challiyan / Creative Commons / Attribution-Share Alike 4.0

Rodiče během rozhovorů sdělili, že to byl opravdu děsivý zážitek nejen pro ně, ale i samotnou Emily. Rozhodli se také zubaře žalovat, neboť si problému nevšiml a dítě to dohnalo až do nemocnice. Zubní ordinace tak vzhledem k situaci musela rodině vyplatit odškodné ve výši přes 150 000 Kč. Na Zdravém Stravování jsme také psali o signálech, které vypovídají že při čištění zubů děláte vážnou chybu.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]