Jednadvacetiletá dívka málem zemřela kvůli vyrážce. Ukázalo se, že šlo o příznak vzácné nemoci, která může postihnout kohokoliv

Fotografie: Depositphotos

Této dívce se na noze objevila zvláštní vyrážka. Lékaři po několika vyšetřeních zjistili, že se jedná o příznak velmi vzácné smrtelné nemoci.

Tato jednadvacetiletá dívka málem zemřela poté, co ignorovala příznak závažného onemocnění. Myslela si totiž, že jde pouze o nevinnou vyrážku, která však byla ve skutečnosti příznakem smrtelného problému. Zavolat si záchranku ji donutila až silná nevolnost, bolest hlavy a bledost celého těla. Jakmile lékaři přijeli, musela být okamžitě převezena do nemocnice, načež jí byla diagnostikována vzácná krevní choroba zvaná imunitní trombocytopenie.

Velmi vzácná krevní choroba

Juliana Pascarella, 21letá dívka z Virginie, si v dubnu 2020 všimla na svém těle malých červených teček. Původně si myslela, že jde pouze o obyčejnou vyrážku, která po několika dnech sama od sebe zmizí. Neuběhlo však ani 15 minut a její stav se výrazně zhoršil – po celém těle se jí objevily modřiny, načež se jí začalo dělat velmi nevolno, točila se jí hlava a byla velmi bledá. Dívka si proto zavolala záchrannou službu, která ji okamžitě převezla do nemocnice.

O několik hodin později byla dívce diagnostikována velmi vzácná krevní choroba zvaná primární imunitní trombocytopenie. Jedná se o autoimunitní onemocnění, při kterém tělo napadá vlastní krevní destičky. Tyto malé buňky slouží především k tomu, aby zabraňovaly krvácení, a to tím, že vytváří malé sraženiny. Hlavními příznaky tohoto onemocnění jsou fialové modřiny na kůži, časté krvácení z nosu a dásní, silná menstruace a přítomnost hematomů.

Urgentní transfuze

Lékaři na místě uvedli, že 21letá Juliana měla velké štěstí a od jisté smrti ji dělily pouze minuty. Pozdější diagnóza by totiž měla závažné důsledky – kdykoliv totiž mohlo dojít k vážnému krvácení do mozku, které by dívka nemusela přežít. Jedinou šancí na její záchranu proto byla urgentní transfuze krevních destiček. „Vědomí, že můj mozek může kdykoli vykrvácet a já mohu přijít o život, mi ukázalo úplně nový pohled na život,“ vysvětlila mladá dívka.

Fotografie: Pixabay

Juliana od této děsivé zkušenosti kompletně změnila svůj přístup ke zdraví a životu. „Jako mladá žena po dvacítce jsem si uvědomila, že život není nic zaručeného a že musím co nejlépe využít toho, co mi vesmír nabízí. Musím se starat o své tělo, o sebe i o ostatní. Tato zkušenost mi změnila život, a přestože byla jednou z těch nejhorších, jsem ráda, že znám tuto nebezpečnou diagnózu. Mohu se připravit na budoucí příhody a pomoci ostatním pochopit stav, o kterém jsem kdysi sama nic nevěděla,“ sdělila 21letá dívka při rozhovoru.

Nyní dívka sdílí své zkušenosti

Juliana se o svůj příběh nedávno podělila na sociální síti TikTok, aby varovala ostatní před podceňováním „obyčejných“ příznaků. Často totiž i malá nepozornost může mít závažné dopady na vaše zdraví, nebo dokonce ohrozit váš život. Je proto důležité, abyste i vy sledovali své tělo a jakékoliv zvláštní změny co nejdříve probrali se svým praktickým lékařem. Níže se můžete podívat na video této 21leté dívky, kde vysvětluje celou svou situaci.

@bb.jules Reply to @madisonn.belle if you guys have more questions about it and what the detailed symptoms are, just ask in the comments and i’ll answer:) #fyp ♬ original sound – jules

Zdroj: Daily Mail, Healthline