Cvičení doma zvládne úplně každý – 6 rad, jak začít

Již samotné rozhodnutí začít cvičit přinese do vašeho života velkou změnu. K uskutečnění tohoto plánu nepotřebujete mnoho. A nemusíte chodit ani do fitness centra či nějaké tělocvičny. Zábavné a účinné je i cvičení doma. Věřte či nevěřte, ale i cvičení doma přináší kýžené ovoce a změna postavy je pouze ve vašich rukou.

Pravidelný pohyb lze přirovnat k zázračnému léku, který má schopnost změnit fyzické a duševní zdraví člověka. Účinek je sice pozvolný/pomalý, ale zato trvalejší. Jak tedy začít s cvičením doma?

Zvolte si pohyb, který vám vyhovuje

Domácí cvičení má obrovskou výhodu v tom, že si cvičební plán sestavujete sami z aktivit, které vás baví. Cvičit můžete podle DVD anebo podle videí na youtube. Který sport si vyberte, je čistě na vás. Záleží, zda máte rádi klidnější typ cvičení nebo dynamický. Jóga, zumba, aerobic, pilatek, kruhový trénink či nějaké intervalové cvičení.

a) I cvičení doma má svá pravidla

Také při cvičení doma je potřeba držet se několika zásad. Trénink by měl být pravidelný a vhodně složený – nikdy neprovádějte dlouhodobě jedno a totéž. Ideální je střídat silová cvičení a cvičení typu kardio. Například cvičení s vlastní váhou a běh, kolo, chůze, plavání apod. Tím budete posilovat tělo a zároveň pálit tuky a nestane se, že si tělo na určitý pohyb zvykne a po čase přestane reagovat. Jedině změnou docílíte požadovaných výsledků – cvičení proto různě střídejte.

b) I cvičení doma má svá pravidla

V pondělí si zatancujte, v úterý posilujte, ve středu běžte běhat, ve čtvrtek si dejte jógu, v pátek HIIT apod. 1 den v týdnu si dopřejte odpočinek. Před každým cvičením se zahřejte (aktivujte svaly) a pořádně protáhněte. Na konci cvičení nikdy nezapomínejte na strečink. S cvičením nepřepalte. Občas se stává, že se někdo do cvičení vrhne po hlavě a přehání to. Pamatujte, že vše má své meze. Jestli budete cvičit 20 minut denně anebo 2 hodiny záleží opět od typu cvičení a stupni vaší trénovanosti.

Jaké pomůcky si pořídit?

Nebojte se experimentovat a zpestřujte si cvičení neustále novými cviky i pomůckami. Koupit si můžete činky nebo pružiny, švihadlo, bosu, závaží na kotníky či zápěstí, balón, podložku…Možností je spousta. K cvičení se dají použít i PET láhve, kuchyňská židle apod.

Hýbejte se všude a vždy

Cvičení není rozhodně nuda. Nudné si to dělají pouze lidé tím, že si zvolí cvičení, které je nebaví anebo pro ně není komfortní. U vaření se můžete pohupovat a stavět na špičky (zabírají lýtka), dělat tři dřepy co deset kroků, když půjdete někam s rodinkou na výlet – pro děti to bude i zábava, můžete krčit a přitahovat nohy k bradě, až budete sedět na sedací soupravě a sledovat televizi. Pustit si hudbu a zatančit či při tom jen poskakovat. Nemusí pršet, stačí, když kape. I ta trocha se počítá.

Motivujte se

Nemusíte si hned kupovat drahý fitness náramek. Stačí, když si do telefonu stáhnete zdarma nějakou aplikaci, která bude zaznamenávat vaše sportovní aktivity, které pak můžete sdílet s ostatními. Pochvala je určitě něco, co člověka povzbudí a motivuje k dalším výsledkům. Navíc budete mít přehled o vašich aktivitách. Nabídka sportovních aktivit se u jednotlivých aplikací různí, ale základ je stejný – aerobic, box, posilování, běh, dokonce i běh se psem, chůze, jóga, strečink, plavání, kolo, koloběžka, kruhový trénink, letní i zimní sporty atd.

Obrázek: pixabay.com