Chloupky na ženské bradě: 7 příčin, které nejčastěji stojí za jejich vznikem

Fotografie: Depositphotos

Pokud se vám na bradě objeví nevzhledné chloupky, nemusí se jednat pouze o kosmetický, ale také o zdravotní problém. Toto jsou možné příčiny.

Chloupky na bradě nemusí být pouze kosmetická závada, ale také známka určité poruchy vašeho zdraví, říká lékařka Cynthia Cobb. V zásadě za jejich vznikem stojí hormonální změny, ovšem možných příčin existuje hned několik – a to v některých případech bohužel mnohem závažnějších. Pokud se tedy s tímto nepříjemným problémem potýkáte a již si nevíte rady, co dělat dále, níže jsme pro vás sepsali 7 nejčastějších důvodů, proč se vám objevují chloupky na bradě.

Genetika

Ačkoliv se nejedná o zdravotní problém, chloupky na bradě se vám mohou objevovat v důsledku vašich genetických podmínek. Pokud je má tedy také vaše babička nebo matka, pravděpodobně se nemusíte obávat, že by šlo o příznak závažného nebezpečí. S jejich odstraněním si však budete v tomto případě bohužel poradit sami.

Nevyvážené hormony

Pokud se na vašem těle objevují nevzhledné chloupky, nebo se obecně chová divně, odpověď se se vší pravděpodobností skrývá ve vašich hormonech. Pokud se totiž zvýší hladina vašich  androgenů, tedy mužských pohlavních hormonů, může v důsledku docházet ke vzniku ochlupení na bradě. V takovém případě je dobré problém konzultovat s lékařem.

Fotografie: Pixabay

Období menopauzy

S přibývajícím věkem se mění rovnováha hormonů ve vašem těle. Zásadní změna však přichází zejména v období menopauzy, kdy ženy začínají produkovat méně estrogenu, hlavních ženských pohlavních hormonů. Pokud se tedy nacházíte v této životní fázi, mohou se na vaší bradě začít objevovat nevzhledné chloupky.

Syndrom polycystických vaječníků

Důvodem vzniku ochlupení na vaší bradě může být také onemocnění zvané syndrom polycystických vaječníkům, které má zásadní vliv na vaše reprodukční zdraví a hormony. Mezi jeho nejčastější příznaky pak také patří nepravidelná menstruace, problémy s hubnutím, neplodnost a především vznik cyst na vaječnících.

Cushingův syndrom

Nadměrné ochlupení na bradě může někdy souviset s onemocněním zvaným Cushingův syndrom, což je stav, který vzniká v důsledku nadměrného působení stresového hormonu zvaného kortizol. Kromě chloupků se v takovém případě může pacientka potýkat se vznikem strií, přibývání na váze, nebo v některých případech také cukrovkou 2. typu.

Fotografie: Pixabay

Vrozená hyperplazie nadledvinek

Vrozená hyperplazie nadledvinek je onemocnění, které bývá obvykle diagnostikováno již při narození. Jedincům, kteří se s tímto problémem potýkají, chybí v důsledku základní enzym, který vylučuje hormony právě v tomto párovém orgánu. V důsledku pak tělo produkuje více mužských hormonů, což vyvolává růst nadměrného ochlupení na bradě.

Těhotenství nebo antikoncepce

Jednou z největších hormonálních změn, kterou může ženské tělo projít, je těhotenství. V takovém případě je zcela běžné, že se ženám začnou objevovat nevzhledné chloupky na bradě, nebo jiné neobvyklé problémy. Stejně tak tomu bývá u žen, které užívají antikoncepci – ta totiž v jejich těle vyvolává určité hormonální změny.

Zdroj: Healthline