Černé koření nejen proti obezitě

Pepř původně pochází z Asie a do Evropy se dostal v době antiky. Mnoho pokrmů si bez něj už nedokážeme vůbec představit. Málokdo však ví, že mimo kulinární role má velký význam pro lidské zdraví. Černé koření je velmi účinné v boji s obezitou. Obsahuje pálivou látku piperin, která mimo dráždění chuťových buněk, působí negativně na tukové buňky.

Pepř a jeho zdraví prospěšné vlastnosti

Piperin je pálivá složka, jež se nachází v plodech čeledi piperovitých. Má velmi dlouhou historii, která sahá až do ajurvédské medicíny, jako posilující i léčebný prostředek. Nechybí protizánětlivé a mírně anestetické účinky, zkoumá se i vliv na artrózu a některé typy rakoviny. Navíc pomáhá tělu vstřebávat selen, vitamíny skupiny B a beta karoten.

Pro lidi trpící nadváhou má příznivé účinky, protože brzdí růst tukových buněk. Nejnovější výzkumy potvrzují, že lidé konzumující větší množství černého koření mají menší hladinu tuků v krvi. Kromě toho má černé koření mnoho dalších příznivých účinků na lidské zdraví. Toto koření je více než tisíc let považováno za léčivou rostlinu, která pomáhá léčit problémy se zažíváním, trávením a záněty. Navíc má močopudné účinky a čistí močovou soustavu.

Zvyšuje vstřebávání živin

Snižující se kvalita potravin zvyšuje současně potřebu užívání různých doplňků stravy a vitamínů, kterých je v běžné stravě pramálo. Jedním z přirozených doplňků potravy, které běžně používáme v kuchyni je pepř. Vědecké výzkumy potvrdily, že užívání pepře do různých pokrmů může být jedním z nejlevnějších a nejdostupnějších způsobů, jak zlepšit kvalitu přijímané potravy. Proč zrovna pepř? Jeho hlavní a účinnou složkou je alkaloid piperin, který má schopnost výrazně zvyšovat vstřebávání živin z potravy, včetně potravinových doplňků. Mnohdy by bylo zapotřebí sníst až téměř nemožné množství jídla, abychom do těla vpravili potřebné množství živin. Právě tohle umí zajistit pepř, který se nachází v kuchyni každého z nás.

Pepř, jako přípravek domácí lékárničky

Pepř je možné využít i jako mazání proti bolesti. 20 lžiček koření nasypte do 0,5 litru lihu a nechte luhovat dva dny. Poté můžete použít na potírání bolavého místa.

Na horečku se pepř používá také v indické medicíně. Do 0,5 litru vody nasypte dvě lžíce pepře a dvě lžíce cukru. Tekutinu přiveďte k varu a vařte do doby, než se vypaří její obsah na polovinu. Tento lék pak podávejte po lžičkách.

Fotografie publikována se svolením Serge Bertasius Photography/FreeDigitalPhotos.net