Časté příznaky roztroušené sklerózy, které většina lidí chybně přehlíží. Čím dříve toto zákeřné onemocnění odhalíte, tím lépe

Fotografie: Depositphotos

Roztroušená skleróza je autoimunitní onemocnění, při němž dochází k poškození nervového systému. Mnoho lidí netuší, že tuto nemoc má, a přijde se na ni až o několik let později, říká lékařka Heidi Moawad.

Při roztroušené skleróze napadá imunitní systém ochranný obal nervových vláken centrálního nervového systému. Zároveň ovlivňuje schopnost nervových buněk v mozku a míše spolu vzájemně komunikovat. Tato nemoc se nejčastěji vyskytuje u lidí mezi 20. a 40. rokem života. Jedná se o nepředvídatelné onemocnění a je ho těžké diagnostikovat. Příznaky jsou totiž velice podobné i jiným nemocem. Mnoho pacientů může pociťovat příznaky, které souvisí s roztroušenou sklerózou.

U většiny pacientů se objeví únava

V roce 2021 byla publikována studie v časopise Multiple Sclerosis Journal. Ta zkoumala více než 200 pacientů s roztroušenou sklerózou rok po diagnóze a zjistila, že nejčastějším prvním příznakem byla zvýšená únava. Lidé nejvíce pociťují nevysvětlitelnou únavu, pro kterou nemohou najít důvod. Málo energie se projevuje i po ránu, i když člověk spal dlouho. Vyčerpanost se během dne neustále zhoršuje. Neblaze ji ovlivňuje i teplo a vlhko. Je to velice nepříjemný stav, kdy člověk není ničeho schopen.

Fotografie: Pexels

Těžké a slabé nohy

Dalším symptomem roztroušené sklerózy jsou těžké a slabé nohy. Postižené nervy v páteři způsobují to, že má člověk problémy s tím, aby se pouze postavil nebo vydržel stát dlouho na nohou. Postižený člověk má postupně problémy s pohybem. Jeho nohy často tuhnou a v končetinách se objevuje mravenčení.

Fotografie: Freepik

Zvýšená citlivost na teplo

Mnohokrát se u roztroušené sklerózy vyskytuje i zvýšená citlivost na teplo. Tomuto stavu se také říká Uhthoffův fenomén. Jedná se o zhoršení neurologických příznaků u pacientů s roztroušenou sklerózou.

Tyto symptomy se objevují nejčastěji po cvičení nebo po zvýšení tělesné teploty. Stačí jen nepatrné zvýšení teploty a pacientovi se ihned zhorší ostatní problémy, které jsou s tímto onemocněním spojené.

Fotografie: Unsplash

Poruchy vidění

Potíže se zrakem patří mezi časté příznaky této autoimunitní choroby. V mnoha případech se objevuje rozmazané vidění, dvojité vidění, špatné vnímaní barev nebo kmitání očí. U některých lidí se objeví také veliká bolest očí, pokud se s nimi snaží pohybovat. V takovém případě je potřeba brzy navštívit lékaře, aby se tato situace vyřešila.

Fotografie: Pixabay

Potíže s močovým měchýřem a se střevy

Problémy s ovládáním močového měchýře zažívá větší část pacientů s roztroušenou sklerózou. Většinou lze tyto potíže ovládat s pomocí léků, kontrolovaným příjmem tekutin a přerušovanou autokatetrizací (cévkování močového měchýře, které provádí samotní pacienti). U střevních problémů je potřeba nasadit dietu, brát léky, mít pravidelný pohyb a pravidelně pít. U těchto lidí se většinou musí důsledně sledovat příjem jídla a tekutin.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]