Ateroskleróza mozkových cév: Onemocnění, které dlouhou dobu nebolí, o to je však nebezpečnější

Fotografie: Depositphotos

Těžké a pomalu plynoucí onemocnění – to je ateroskleróza mozkových cév. Její podstatou je porušení metabolismu tuků.

Tato nemoc je charakterizovaná jako hromadění cholesterolových plaků na stěnách tepen. Ty postupem času rostou a zúžení cévních lumen postupuje. Výsledkem je nebezpečný nedostatek krevního zásobení. Onemocnění hrozí závažnou komplikací v podobě mozkové mrtvice, říká lékařka Payal Kohli.

Selhal metabolismus lipidů

Problémy se rozvinou proto, že selhal metabolismus lipidů. A jaké jsou faktory, které mají vliv na rozvoj této nemoci? Je to v první řadě stáří, vliv má však také dědičnost. Dalšími faktory jsou kouření a závislost na alkoholu, nezdravý životní styl a nadváha. Potíže se však mohou objevit i vlivem chronického onemocnění hypertenzí nebo cukrovkou. A vliv může mít také stres.

A jak tuto nemoc poznáte? Mezi příznaky patří neklidný spánek, potíže při usínání nebo nespavost. Dále se může objevit také ztráta citlivosti na jedné straně těla. Časté jsou nesnesitelné bolesti hlavy a nestabilita chůze. Můžete mít však i problémy s koordinací pohybu. Mnohdy se také vyskytují problémy se zrakem nebo hučení v uších. Pociťovat můžete i vznětlivost nebo časté změny nálad.

Další příznaky této nemoci

Dalšími příznaky jsou  únava a letargie. Pacienti si často stěžují i na vysoký cholesterol. Někteří poukazují na chvění brady, paží nebo nohou. Často dochází i ke zhoršení paměti, zejména pak té krátkodobé, a může se vyskytnout také symetrie v obličeji. V počáteční fázi pravděpodobně pocítíte poruchu pozornosti a únavu. A nejspíš vás také bude bolet hlava.

Fotografie: Freepik

Později se přidají deprese, úzkost a hučení v uších. V tomto stadiu jsou běžné i poruchy řeči či sluchu a bolest hlavy je v tuto chvíli již konstantní. V pokročilém stadiu aterosklerózy demence progreduje. Pacient již v tuto chvíli potřebuje péči. Bohužel totiž ztrácí schopnost se obsloužit sám. Proti nemoci se bojuje terapií, která zahrnuje kontrolu stresu, cvičení a nízkolipidovou dietu.

Potřeba jsou také léky

Pochopitelně jsou potřebné také léky snižující lipidy, antiagregační a antioxidační léky. Nutné je vzdát se cigaret a také alkoholu. V obtížných případech může být předepsaná i operace. Jak již bylo řečeno, při nemoci je třeba vyloučit alkohol a cigarety. Kromě toho je však potřeba vzdát se jídel z fast foodu a klobás. Pacienti musí omezit také sladkosti a spotřebu žloutků či trans tuků.

Fotografie: Freepik

Při nemoci se naopak doporučuje do jídelníčku zařadit krůtí a kuřecí prsní řízky nebo rybí maso. Vhodné jsou také cereálie a jakákoliv zelenina nebo ovoce. Důležité je, že by jídla neměla být v žádném případě smažená. Ideální technologie přípravy je vaření nebo dušení. Pochopitelně lze jíst také čerstvé potraviny. To platí zejména u ovoce a zeleniny.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]