9 TOP způsobů, jak zlepšit vývoj mozku u dětí

Kdo by si nepřál mít chytré dítě? No … ne každému je shůry dáno. Nicméně částečně vývoj mozku u dětí ovlivnit lze. Máte obavy ohledně vývoje mozku u vašeho dítěte? Chcete zvýšit a podpořit jeho inteligenci? V dnešním článku vám prozradíme nejlepší způsoby, jak zlepšit vývoj mozku u dětí.

1. Nekuřte v těhotenství

Pokud teprve rodinu plánujete, už nyní můžete začít tím, že podpoříte vývoj mozku svého potomka. Asi není nutné zdůrazňovat, že chemikálie obsažené v cigaretách jsou zdraví škodlivé a navíc tyto jedovaté látky mají destruktivní dopad na mozek nenarozeného dítěte. Byly pozorovány změny v mozkových funkcích a struktuře mozku u dětí vystavených prenatálnímu kouření. Kouření v těhotenství jednoznačně způsobuje nižší hodnoty IQ, poruchy chování, soustředění a učení u dětí.

2. Vyhněte se kofeinu

Příliš mnoho kofeinu (káva, čaj, energetické nápoje) neprospívají vývoji mozku dítěte. Neříkáme, abyste si nedali malý šálek čaje či kávy, ale uhlídejte si množství. Studie z roku 2013 prokázala, že konzumace během těhotenství či kojení vykazuje dlouhodobé účinky na zrání mozku dítěte a jeho spánek.

3. Pouštějte dětem hudbu

Vývoj mozku dítěte lze podpořit i tím, že budete v těhotenství poslouchat příjemnou hudbu – pomáhá to podporovat kognitivní funkce. Totéž platí o malých dětech, kterým matky pouštěly hudbu. Výzkum z roku 2006 prokázal, že děti, kterým maminky pouštěly hudbu měly lepší paměť a odlišný vývoj mozku ve srovnání s dětmi, které hudbu neposlouchaly.

4. Kojte své dítě

Pro novorozence je mateřské mléko velmi důležité, a to nejen z pohledu zasycení. Pomáhá budovat lepší imunitu, která je užitečná i pro vývoj mozku dítěte. Mateřské mléko je plné živin, které pomáhají zajistit i správný vývoj mozku. Kojení souvisí s vyšší kognitivní úrovní podle studie prováděné v roce 2010. Kojení v počátečních několika týdnech života dítěte přispívá k pozoruhodným přínosům v motorických dovednostech a inteligenci.

5. Čtěte s dítětem knihy

Toužíte-li, aby bylo vaše dítko chytré, začněte s knihami již v raném věku. Je potřeba dětem denně číst, i když máte dojem, že vaše dítě ještě zcela nechápe. Číst nemusíte jen pohádky, ale klidně si nahlas čtěte noviny. Později, až dítě začne chápat souvislosti, můžete začít s pohádkami. Studie společnosti AAP z roku 2015 naznačila, že existuje souvislost mezi aktivitou mozku a čtením zcela malým dětem.

6. Omezte dobu sledování TV

Některé maminky pouští dětem pohádky, což se zdá být neškodné a vhodné. Ukázalo se však, že děti do 2 let by TV vůbec sledovat neměly. Příliš mnoho času u PC nebo TV může být spojeno s problémy se spánkem, neschopnost projevit kreativitu, dětským násilím, problémy chování a obezitou. Pro dítě a vývoj jeho mozku je zásadní trávit co nejvíce času s rodičem – nikoliv u TV anebo s mobilem v ruce. Později je pak vhodné umožnit dítěti TV, PC apod. jen po vymezenou dobu.

7. Pravidelný pohyb

Cvičení je zdravé pro každého, ať jde o dospělého nebo dítě. Pravidelná fyzická aktivita je účinnou metodou k zajištění lepšího kognitivního vývoje u dětí. Cvičení s dětmi je i prevencí demencí a kognitivních poruch do budoucna. Podle studie z roku 2008 má tělesná aktivita/cvičení pozitivní vliv na intelektuální rozvoj u dětí.

8. Kreativní hračky

Kreativní hračky pomáhají dětem rozvíjet jejich dovednosti a inteligenci. Nemusí jít o finančně nákladné hračky. Určitě si ještě i vy z dětství pamatujete dřevěné kostky, které se skládaly podle obrázků, ale klidně mohly sloužit i ke stavění komína a rozvíjení zručnosti. Hračky tohoto typu dostanete koupit i dnes.

9. Potraviny pro podporu vývoje mozku

Vývoj mozku u svého dítěte můžete podpořit také stravou. Co vše by měl takový jídelníček zahrnovat?

  • Jogurt

  • Ryby

  • Vejce

  • Bobulovité ovoce

  • Ořechy a semena (u malých dětí mletá forma)

  • Listová a jiná zelenina

Obrázek:pixabay.com