Okurky mají celou řadu zdravotních přínosů, o kterých však téměř nikdo neví

Fotografie: Depositphotos / Edit

Konzumace okurek nabízí řadu užitečných přínosů, ze kterých může těžit naprosto každý. Zde najdete ty nejzajímavější z nich.

Máte rádi okurky? Pokud ano, měli byste vědět, že tato lahodná zelenina nabízí kromě skvělé chuti také řadu užitečných zdravotních přínosů. Podle nejnovějších studií jejich pravidelná konzumace pomáhá brzdit růst rakovinných buněk, hydratovat tělo a mnoho dalších. Níže jsme pro vás sepsali nejzajímavější přínosy tohoto zázračného plodu matky přírody, ze kterých může těžit naprosto každý. Více prozradila lékařka Rachael Links.

Okurky zabraňují vzniku rakoviny

Podle nedávné studie jsou okurky skutečně schopny předcházet rakovině prsu, vaječníků, dělohy, a dokonce také prostaty. Obsahují totiž hojné množství sloučenin zvaných polyfenolové lignany, jako jsou pinoresinol a lariciresinol, jež pomáhají zabraňovat růstu rakovinných buněk a zároveň je ničit. Kromě toho má tato lahodná zelenina také vysoký obsah fytonutrientů, zejména kukurbitacinů, které jsou taktéž známé pro své protirakovinné účinky.

Hydratuje tělo jako žádná jiná potravina

Obsah okurek je tvořen z neuvěřitelných 96 procent vodou, díky čemuž se jedná o skvěle hydratující potravinu. Ideálně si z ní můžete připravit šťávu, která vám kromě dostatku vody dodá také značné množství antioxidantů pro očistu těla. Pít byste ji měli především během letních měsíců a abyste získali co nejlepší osvěžení, můžete přidat do nápoje také pár lístků máty. Okurky také skvěle hydratují pokožku – stačí potřít kouskem okurky suchá nebo podrážděná místa.

Fotografie: Pexels

Podporuje zdraví ledvin

Okurka výrazně snižuje množství kyseliny močové v krvi a je bohatá na vitamíny a minerály, které chrání ledviny před onemocněním a udržují je v co nejlepší kondici. Každodenní konzumace této lahodné zeleniny nebo připravené šťávy z ní vám proto také pomůže lépe se zbavovat nahromaděných toxinů v těle.

Úleva od bolesti svalů a kloubů

Pokud vás trápí ztuhlost, bolesti svalů, křeče, záněty šlach a další tělesné potíže, ještě než navštívíte lékaře, zkuste zařadit do svého každodenního jídelníčku šťávu z okurek nebo celé plody této zázračné zeleniny. Obsahuje totiž živiny, které výrazně posilují kosti a svalovou tkáň, a to zcela přirozeným způsobem.

Léčí cukrovku

Pravidelná konzumace okurky zvyšuje díky obsahu cucurbita ficifolia produkci inzulínu v našem těle. Jedná se proto o skvělou potravinu, kterou by do svého jídelníčku měl přidat každý diabetik. Kromě toho pomáhá hladinu cukru v krvi také regulovat, což je rovněž důvod, proč doporučují jíst alespoň jeden kus denně sami lékaři.

Fotografie: Pixabay

Posiluje nehty a odstraňuje zápach z úst

Tato zázračná zelenina také pomáhá hydratovat nehty, díky čemuž posiluje a hloubkově vyživuje kůžičku v jejich okolí. Její pravidelná konzumace obecně hydratuje ruce a odstraňuje odumřelou kůži. Kromě toho její obsah vody pomáhá snižovat záněty v ústní dutině a předcházet nepříjemným problémům, jako je zápach z úst.

Reguluje krevní tlak

Pravidelná konzumace okurek také výrazně zlepšuje zdravotní stav lidí s vysokým krevním tlakem. Obsahuje totiž bohaté množství minerálních látek, jako je draslík a hořčík, které významně přispívají ke kontrole krevního tlaku, a dokonce k prevenci kardiovaskulárních onemocnění.

Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]