Zase ten beďar! Nevzhledným pupínkům lze předcházet skoncováním se zlozvyky a volbou vhodné léčby

Fotografie: Depositphotos

Přítomnost akné na pokožce je nepříjemný problém, který může snadno srazit vaše sebevědomí. Naštěstí však existují triky, které vám pomohu s jeho prevencí.

Každý, kdo trpí nevzhledným akné, ví, jak velkou výzvou může být snaha o uzdravení pleti a dosáhnutí prevence tohoto nepříjemného problému. Přestože se totiž může zdát být snadné vyčistit pokožku od těchto bolavých pupínků, bohužel neexistuje žádný spolehlivý způsob, jak se jich zbavit. Naštěstí však můžete vyzkoušet některé strategie, které vám pomohou předcházet jejich opakovanému vzniku, a udržet tak pokožku co nejzdravější. Stačí použít vhodné prostředky nebo udělat malé změny ve svém každodenním životě, říká doktorka Cynthia Cobb.

Přestaňte si mačkat pupínky

I když to může být pro mnoho lidí nemožný úkol, neustálé mačkání pupínků na špičce nosu, čele či kdekoliv jinde na obličeji může problém ještě více zhoršit. Důvodem je především skutečnost, že tímto způsobem svou pokožku ještě více dráždíte, což může vést k zanícení a ucpání okolních pórů, nebo dokonce ke vzniku jizev. Mnohem lépe proto uděláte, pokud bílé hlavičky necháte zmizet, nebo využijete vhodný prostředek, který vám je pomůže přirozeně a bezbolestně odstranit.

Olej z čajovníku

Esenciální olej z čajovníku je velmi oblíbený přírodní prostředek, který je známý pro své léčivé účinky na pokožku. Není proto žádným překvapení, že vám pomůže také s nevzhledným akné. Svou sílu si získal především díky sloučenině zvané terpinen-4-ol, jež prokazatelně ničí bakterie, viry a plísně a zvyšuje počet bílých krvinek, které podporují hojení pokožky. Chcete-li ho použít na redukci akné, naneste jednu nebo dvě kapky přímo na zanícené místo (popřípadě pak olej můžete přidat do svého každodenního čisticího krému).

Vyzkoušejte antibiotika

Pokud vám s akné již nic nepomáhá, můžete požádat svého praktického lékaře, aby vám předepsal vhodná antibiotika. Ta vám totiž mohou pomoci snížit zánět a bakterie na kůži, přičemž se dají užívat jak lokálně, tak i perorálně. Je ovšem důležité poznamenat, že byste tyto léky neměli užívat dlouhodobě – v takovém případě si totiž na ně může tělo vytvořit rezistenci, což snižuje jejich účinek. Rozhodně proto naslouchejte doporučením odborníka a nezapomeňte se také zmínit o dalších lécích, které užíváte, abyste se vyhnuli interakcím.

léky na bolest
Fotografie: Pixabayakné

Vyhněte se určitým potravinám

Na vzniku akné se může podílet také vaše strava. Mezi potraviny, které přispívají ke vzniku tohoto problému, patří především zpracované potraviny, mléčné výrobky, alkohol a rafinované cukry. Snížení jejich příjmu nebo zavedení vhodné diety vám může pomoci zmírnit výskyt nevzhledných pupínků, a dokonce zlepšit regeneraci pokožky. Můžete se také zkusit vyhnout se lepku, mléčným výrobkům (zejména pokud trpíte intolerancí na laktózu), sóje a rychlému občerstvení. Před zahájením tohoto kroku byste se však měli vždy poradit se svým lékařem.

Aktivity, které odbourávají stres

Ačkoliv stres sám o sobě pupínky nezpůsobuje, jeho nadbytek je může zhoršovat – podle odborníků totiž tělo v důsledku stresu produkuje více hormonů stimulujících tvorbu oleje způsobujícího akné. Mezi nejjednodušší triky, které vám pomohou udržet klidnou mysl, patří zejména jóga, meditace, psaní deníku, masáže, aromaterapie a pravidelné cvičení.

Zdroj: Healthline