Nejčastější smrtící nemoci postihují hlavně dýchací cesty. Na seznamu je také srdce a mozek

Fotografie: Depositphotos

Většinu úmrtí na celém světě každoročně způsobují onemocnění, jako jsou srdeční choroby, mrtvice a infekce dýchacích cest.

Když lidé přemýšlejí o nejsmrtelnějších nemocech na světě, pravděpodobně jim na mysli vytanou ty rychle působící a nevyléčitelné, které čas od času zaplní titulky novin. Mnohé z těchto typů nemocí však nepatří mezi 5 nejčastějších příčin úmrtí na celém světě, říká doktor William C Lloyd.

Ischemická choroba srdeční

Jedná se o onemocnění, které postihuje srdce. ICS vzniká v důsledku sníženého přísunu kyslíku a živin do srdečního svalu kvůli zúžení nebo zablokování koronárních tepen, jež zásobují srdce krví. Příznaky ICS mohou zahrnovat bolest na hrudi (anginu pectoris), dušnost, únavu a nepravidelný srdeční tep.

Srdeční choroby mohou být v těle přítomné i bez příznaků. Jedná se zejména o ischemickou chorobu srdeční

Mozková mrtvice

Mozková mrtvice je akutní onemocnění mozku, které vzniká náhlým přerušením přívodu krve do určité oblasti mozku. Nejčastěji je způsobena buď ucpáním, nebo prasknutím cévy, což vede k nedostatečnému okysličení a živinám potřebným pro normální fungování mozkových buněk. Jedná se o závažné onemocnění vyžadující okamžitou lékařskou pomoc.

S nástupem mrtvice člověku doslova dochází slova. Příznaky zahrnují potíže s řečí i bolesti hlavy

Infekce dolních cest dýchacích

Infekce dolních cest dýchacích se vyskytuje, když patogenní mikroorganismy, jako jsou bakterie, viry nebo houby, infikují respirační systém zahrnující průdušky (bronchy) a plíce. Léčba infekcí dolních cest dýchacích závisí na příčině infekce. Pokud je způsobena bakteriemi, mohou být předepsána antibiotika. Pro virové infekce jsou antibiotika neúčinná, a proto se zaměřuje na symptomatickou léčbu.
pacient rakovina
Fotografie: Freepik

Chronická obstrukční plicní nemoc

Chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN) je dlouhodobé a postupně se zhoršující onemocnění plic, které je charakterizováno omezeným prouděním vzduchu z plic. Nejčastější příčkou CHOPN je dlouhodobé vystavení kouři z cigaret. Další faktory, jako je vystavení prachovým částicím nebo chemikáliím ve vzduchu, mohou také přispět k vývoji CHOPN.

Chronická obstrukční plicní nemoc: Vážný zdravotní problém, o kterém se moc nemluví. Minimalizujte riziko vzniku nepříjemné dušnosti

Rakovina průdušnice, průdušek a plic

Rakovina průdušnice, průdušek a plic je onemocnění, při kterém dochází k nekontrolovanému růstu buněk v průdušnici, průduškách nebo plicích. Tato forma rakoviny je známá jako karcinom plic. Nejčastěji je spojena s dlouhodobým kouřením tabáku, ale může se vyskytnout i u lidí, kteří nekouří, avšak jsou vystaveni pasivnímu kouření nebo jiným karcinogenním látkám ve vzduchu.
Zdroj: Healthline

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]