4 důvody, proč konzumovat brazilské ořechy – prevence rakoviny, deprese i srdečních záchvatů

Konzumace dvou brazilských ořechů denně může zabránit rakovině, úzkosti, depresi, srdečním záchvatům a dalším onemocněním. Ačkoliv jsou nazývány ořechy, jsou to ve skutečnosti semena. Pouze dva kusy denně zařazené do vaší stravy dodají tělu notnou dávku minerálů a vitamínů.

Přestože mají vysoký obsah tuku (cca 70%) patří k nejzdravějším semenům/ořechům. Snižují příznaky stárnutí, podporují pružnost pokožky, upravují hormonální funkce, posilují imunitu, zlepšují plodnost u mužů a pomáhají při trávení. Brazilské ořechy jsou zdrojem proteinů, omega kyselin 3 a 6, vlákniny, vitamínů A, skupiny vitamínů B, E, D, hořčíku, železa, vápníku, draslíku, sodíku, manganu, mědi, zinku, fosforu. Obsahují: 15 až 20 % bílkovin, 70 % tuků, 8 % vlákniny a 7 % sacharidů.

Jsou protizánětlivé

Brazilské ořechy mají protizánětlivé účinky. Obsahují kyselinu ellagickou, což je mikronutrient a polyfenol. (Kyselina ellagická = odstraňování toxinů z těla). Ukazuje se, že bojuje proti vráskám tím, že zamezuje ztrátě kolagenu a zánětu. Tato sloučenina může mít také neuroprotektivní účinky. Dokonce jeden brazilský ořech denně má na lidské tělo antioxidační a protizánětlivé účinky.

Prevence rakoviny

V nedávné studii bylo zjištěno, že kyselina ellagická je účinná při léčbě nádorů. Brazilské ořechy jsou mimo jiné bohaté na selen, který je prospěšný v prevenci různých druhů rakoviny (rakovina prsu, tlustého střeva, prostaty). Čínská studie ukázala pozitivní korelaci mezi příjmem selenu a výskytem rakoviny jícnu.

Zlepšení nálady

Selen toho dokáže víc, například zlepšit náladu. Doplnění selenu ve stravě se ukázalo výtečné i v prevenci proti depresi. Dva brazilské ořechy denně jsou cenově dostupným, chutným a jednoduchým způsobem, jak selen doplnit.

Zdraví štítné žlázy

Selen se přirozeně v našem těle vyskytuje jako selenocystein (neesenciální proteinogenní aminokyselina), který je oddělený od mnoha různých selenoproteinů. Ty podporují mnoho důležitých funkcí tím, že působí jako antioxidanty, regulují hormony štítné žlázy, podporují detoxikaci jater a pomáhají imunitnímu systému.

Enzymy závislé na selenu jsou tělem používány k odstranění molekul jodu přítomných v Thyroxinu (hormon T4). Ty se převádějí na hormon T3 trijodothyronin, což je aktivní hormon štítné žlázy, který je zodpovědný za většinu funkcí spojených s hormony štítné žlázy. Selen je potřebný k výrobě glutathionperoxidázy (enzym, jež dokáže přeměňovat v organismu škodlivý peroxid vodíku (H2O2) na neškodný kyslík a vodu), chrání tak štítnou žlázu před oxidačním stresem.

Obrázky: glbrain.com, amazon-andes.com