Zjistěte, jaké jsou příznaky nejčastějšího typu diabetu, kterým trpí až 92 % nemocných

Fotografie: Depositphotos / Edit

Cukrovka 2. typu vzniká v dospělosti a je suverénně nejrozšířenějším typem diabetu vůbec. Nepodceňte její příznaky a rozpoznejte ji včas.

Celých 92 % případů diabetu připadá na cukrovku 2. typu. Ta vzniká v dospělosti a je charakterizována zvýšenou hladinou glukózy v krvi a zároveň rezistencí na inzulín a relativním nedostatkem inzulínu. Diabetes 2. typu má pak celou řadu projevů, na základě nichž ho můžete rozpoznat. Primárním ukazatelem je nadváha či obezita, jelikož se s ní potýká více než 90 % diabetiků 2. typu. V případě absence léčby se mohou vyskytnout závažné zdravotní komplikace, říká lékař Michael Dansinger.

Klasické symptomy jsou nevolnost, žíznivost a časté močení

Mezi nejčastější symptomy tohoto onemocnění se řadí přetrvávající nevolnost, časté močení a nadměrná žíznivost. Močení a žíznivost jsou spojené s nadměrnou funkcí ledvin, které intenzivně pracují na odstranění přebytečné glukózy z krve. Vaše potřeba močit a následně doplnit ztracené tekutiny se v případě rozvoje tohoto onemocnění mnohonásobně zvýší. Všimnete-li si tohoto projevu, zbystřete a sledujte, nepocítíte-li další.

Fotografie: Freepik

Vysoká hladina cukru v krvi může vést rovněž k náhlému úbytku vaší hmotnosti. Je to tím, že buňky v důsledku nedostatku inzulínu získávají potřebnou energii z bílkovin ve svalové hmotě, což způsobuje náhlý a prudký pokles hmotnosti. Na celkovém hubnutí mají podíl i ledviny, které kvůli intenzivní činnosti vyžadují více energie, což opět vede k následnému úbytku kalorií. S cukrovkou 2. typu se pojí i nevysvětlitelný hlad. Ten vzniká v důsledku kolísání glukózy, respektive při jejím náhlém poklesu.

Příznaky jsou i únava a kožní problémy

Svědění, pálení a suchá pokožka jsou rovněž poměrně častými symptomy cukrovky 2. typu. Pozor si dejte i na ztmavnutí kůže v místech kožních záhybů (podpaží, spodní část krku apod.). Rovněž neignorujte časté brnění či necitlivost, a to jak v rukou, tak v nohou. Jsou-li tyto projevy spojeny ještě s otokem a bolestí, je to známka pravděpodobně poškozených nervů. Diabetes 2. typu také snižuje přirozenou obranyschopnost organismu, což vede k řadě infekcí a zánětů, nejčastěji pak plísňových infekcí.

Fotografie: Pxhere

Lidé trpící cukrovkou zažívají rovněž problémy spojené s velmi pomalým hojením jakýchkoliv zranění. Nadměrné množství glukózy totiž poškozuje krevní cévy, což ztěžuje průtok krve a hojení ran. Fakt, že se tělu nedostává tolik potřebného inzulínu, vede k nedostatečné tvorbě energie potřebné pro fungování organismu a následné únavě a podrážděnosti. Vysoká hladina glukózy rovněž sama o sobě může způsobovat pocit únavy.

Nemoc se dá velmi dobře léčit

Je-li onemocnění diagnostikováno včas, léčí se za pomoci zvýšení fyzické aktivity a úpravou jídelníčku nemocného. (Údajně například arašídy pomáhají efektivně regulovat hladinu cukru v krvi během dne, jsou-li konzumovány střídmě). V případě, že je tento postup nedostatečný, tedy nevede ke snížení hladiny glukózy v krvi, může následovat léčba za pomoci medikamentů.

Nicméně v každém případě lidé, kterým byl diabetes 2. typu diagnostikován, musí dodržovat správnou životosprávu, diabetickou dietu, dostatečně sportovat a stále si hlídat hladinu cukru v krvi, například za pomoci glukometru. Dlouhodobé komplikace způsobené vysokou hladinou cukru v krvi mohou totiž vést až k rozvoji srdečních chorob, mozkových příhod, selhání ledvin, k oběhovým problémům aj.

Zdroj: WebMD

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]