Zelí – jedna z nejúčinnějších potravin, které se používá k léčbě žaludečního vředu, detoxikuje játra a zastavuje zánět.

obrázek:pixabay.com

Již po staletí lidé používají zelí pro jeho úžasné léčebné schopnosti. Tato křupavá zelenina má nízký obsah kalorií, ale vysoký obsah vlákniny a různých dalších živin.

Tato zelenina se začala pěstovat v Evropě a mírných oblastech Asie, později se stala tak populární, že je nyní pěstována po celém světě. Jednotlivé výživové profily se mohou lišit, přesto převážně obsahuje vysoký obsah vlákniny a vitamínu A, C a K. Zelí je jedinečné díky sloučeninám síry, které se nazývají glukosinoláty, u kterých se prokázalo, že mají vlastnosti proti rakovině.

Zelí má nesčetné množství léčivých vlastností a účinně zlepšuje zdraví kostí, tlustého střeva, bojuje proti zánětu, zabraňuje poruchám trávení a léčí peptické vředy. Také přispívá ke zlepšení stavu při kašli, nachlazení a je účinná prevence proti onemocnění srdce, ledvin, působí močopudně a napomáhá při arterioskleróze.

Zde je několik dalších zdravotních přínosů zelí

  • Krevní stavba
    Lidé, kteří trpí anémií, by měli denně vypít sklenici šťávy z čerstvého zelí, protože vysoká hladina chlorofylu zlepšují kvalitu krve.
  • Hojení ran
    Silné protizánětlivé vlastnosti uklidňují zduřené žlázy, puchýře, bolestivé rány a další.
  • Léčba žaludečního vředu
    Zelí je jedním z nejúčinnějších způsobů žaludečního vředu, proto zařaďte do svého jídelníčku zelí, už jako prevenci nebo lék.
  • Detoxikace žaludku a tlustého střeva
    Čerstvá šťáva z čerstvého zelí čistí, proto pomáhá při chronických průjmech a bojuje proti zánětu střev.
  • Detoxikace jater
    Zelí čistí játra, zmírňuje bolesti hlavy v důsledku intoxikace jater a snižuje účinky dehydratace.
  • Úbytek hmotnosti
    Zelí má silné detoxikační a diauretické účinky, které zlepšují zažívání a pomáhají tak při hubnutí.

Jediná malá nevýhod zelí je v tom, že některým lidem může způsobit nadýmání, to ale zmírníme přidáním kmínu, majoránky nebo fenyklových semínek.

Pokud chcete co nejvíce využít jeho výživových hodnot, měli byste zelí konzumovat ve formě šťáv, kvašené, syrové nebo vařené.