Zbytečné chyby, kterých se lidé dopouští při snaze o snížení krevního tlaku

Fotografie: Freepik

Vysoký krevní tlak trápí velkou část lidí a někteří se ho snaží snížit i jinými prostředky než pouze léky. Při tomto úsilí se však můžete i vy dopustit chyb, kvůli nimž se nedočkáte lepších výsledků, říká lékařka Vanessa Rissetto.

Stav, kdy má člověk vysoký krevní tlak, se nazývá hypertenze. Tímto onemocněním trpí mnoho lidí. Člověk, který se neléčí, může být kvůli hypertenzi ohrožen na životě. Ta totiž způsobuje riziko infarktu myokardu nebo srdečního selhání. Dále jsou v důsledku neléčeného vysokého tlaku poškozovány ledviny, srdeční komora a oční sítnice. Při pokusu o jeho snížení se vyhněte několika zbytečným chybám.

Neměříte si pravidelně tlak

Přístroj na měření tlaku si zakoupíte téměř v každém obchodě. Díky němu můžete aktivně sledovat svůj zdravotní stav a případně včas zjistit, že něco není v pořádku. Pravidelné měření tedy funguje jako prevence. Z výzkumu NHANES vyplynulo, že téměř 16 % lidí neví, že mají hypertenzi, a kvůli tomu nejsou ani léčeni. Jestliže doma nemáte nic, čím byste se mohli změřit, zastavte se v lékárně. Mnoho z nich nabízí zdarma službu, při které vám změří tlak.

Fotografie: Pexels

Zanedbáváte pravidelný pitný režim

Každý člověk by měl pít pravidelně čistou vodu nebo čaje. Díky tekutinám totiž udržujete své tělo správně hydratované a orgány pak mohou kvalitně plnit své funkce. Jestliže někdo pije moc, zvyšuje se mu tlak. Ke stejnému stavu dochází i v případě, že člověk pije málo, a tělo je poté dehydratované. Je tedy dobré pít s mírou.

Potřeba u každého člověka se liší podle výšky, váhy, věku, aktivit a okolní teploty. Například v létě je nutné doplňovat více tekutin. Vodu lidé přijímají i z potravy a různých nápojů, jako je například mléko, káva nebo džus.

Fotografie: Freepik

Pravidelná konzumace alkoholu

O alkoholu je známo, že jeho nadměrná konzumace nikdy neprospívá lidskému zdraví. Pokud si ale dopřejete jednu sklenku vína nebo jiného alkoholu jen občas a v malé míře, může to mít i pozitivní účinky na zdraví. V posledních dvou letech se množství konzumovaného alkoholu u lidí zvýšilo. Z tohoto důvodu se zvyšuje i počet pacientů, u nichž se objevila hypertenze.

Fotografie: Pixabay

Přijímáte hodně soli v potravě

Sůl umí krásně dochutit jídlo, ale pokud je jí hodně, zvyšuje také krevní tlak. Příliš mnoho sodíku škodí lidskému zdraví, a proto je potřeba si dávat pozor na to, co konzumujete. Například grilovaná zelenina je oblíbenou pochoutkou, ale pokud obsahuje větší množství soli, zvyšuje krevní tlak. Omezte množství konzumované soli za den a uvidíte, že se vám podaří snížit hodnoty naměřené na tlakoměru.

Fotografie: Freepik

Snažte se o zdravější životní styl

Zlepšit své zdraví může člověk jen tehdy, pokud si bude dávat větší pozor na to, jak se stravuje a zda má v životě dostatek pohybu. Pokuste se alespoň trochu přiblížit k tomu, abyste žili zdravěji. Nebudete muset často navštěvovat lékaře a brát různé druhy léků. Do své stravy zařaďte více ovoce a zeleniny a zaměřte se na složení produktů, jež jíte. Do jídelníčku se vám jistě budou hodit i potraviny, které nebyly průmyslově zpracované.

Zdroj: EatingWell