Zarudlé a podrážděné oči mají často jinou příčinu než alergii. Přehlížením tohoto stavu si lidé nevědomky ničí zdraví

Fotografie: Depositphotos

Pokud vás trápí zarudlé, podrážděné oči, příčin může být hned několik. S tímto problémem se nemusíte setkat pouze na jaře, kdy je sezóna alergií, ale kdykoli během roku.

Zarudlé a podrážděné oči způsobující svědění jsou nepříjemným příznakem, který je často obtížné zvládnout. Tento jev je obzvláště častý na jaře kvůli sezónním alergiím, ale to neznamená, že se s ním nesetkáte i v průběhu roku. Může být totiž způsoben řadou příčin. Zde jsou základní důvody, proč vás trápí zarudlé oči. Více prozradila lékařka Leela Raju.

Suché klima a pobyt před obrazovkou

Když jsou oči suché, jsou podrážděné a mají tendenci červenat. Suché klima a dlouhé pobyty před obrazovkou, ať už je to televize nebo displej počítače či mobilního telefonu, to všechno jsou časté příčiny suchých očí. V tomto případě je nejlepší zkrátit čas trávený před obrazovkou a pravidelně používat oční kapky, které vaše oči zvlhčí.

Sezónní alergie a prach

Sezónní alergie, prach a znečištění ovzduší jsou velkými nepřáteli vašich očí. Domácí zvířata jsou také často příčinou podráždění, proto odborníci doporučují je pravidelně stříhat a zanechávat jejich srst krátkou. Je také důležité udržovat uklizenou domácnost, zejména v období, kdy je ve vzduchu hodně pylu. Kromě zarudnutí způsobují alergie i slzení. Chcete-li svým očím ulevit, přiložte studené obklady na víčka několikrát během dne a požívejte oční kapky.

Nedostatek kvalitního spánku

Pokud spíte méně než 7–8 hodin denně, vaše oči, stejně jako vaše tělo, si nestačí odpočinout a pravděpodobně je přepadne zarudnutí a suchost. Oční kapky jsou dočasným řešením, ale ideální samozřejmě je upravit svůj spánkový režim tak, abyste dosáhli kvalitního spánku každou noc. Vyhněte se dlouhému ponocování a usínání při zapnuté obrazovce.

nespavost
Fotografie: Freepik

Přítomnost kontaktních čoček

Kontaktní čočky mohou způsobit zarudnutí a svědění očí, zvláště pokud se jich často dotýkáte rukama nebo během nošení vyschnou. Kromě toho konstantní přítomnost předmětu v oku způsobuje podráždění samo o sobě. Pokud nemůžete nosit čočky po dlouhou dobu, poraďte se se svým lékařem o změně značky nebo přechodu na dioptrické brýle.

Nákaza bakteriemi nebo viry

Bakterie a viry jsou všude a vaše oči se mohou snadno nakazit, zvláště pokud máte nebo se stýkáte s dětmi nebo nosíte kontaktní čočky. Konjunktivitida, zánět spojivek, je nejčastější oční infekcí. Všimnete-li si výtoku z očí, máte bolesti nebo vás trápí zhoršené vidění, okamžitě navštivte očního lékaře.

Zdroj: Healthline