Zákeřné hemoroidy budou minulostí. Domácí prostředky vás jich jednou provždy zbaví

Fotografie: Depositphotos

Pokud patříte mezi jedince, které často trápí hemoroidy, jistě hledáte různé způsoby, jak si pomoci. Ke stanovené léčbě od lékaře můžete použít i některé přírodní prostředky.

Hemoroidy jsou velkým problémem zejména pro lidi středního věku a pro těhotné ženy. Projevují se jako zduřelé uzliny na výstupu z tlustého střeva nebo konečníku. Ovšem obávat se může každý, kdo vede sedavý způsob života, ten je totiž nejčastější příčinou vzniku hemoroidů. Jestliže je to i váš případ a potýkáte se s tímto nepříjemným problémem, existuje několik domácích prostředků, které by vám mohly od hemoroidů přirozeně pomoci, říká lékařka Monisha Bhanote.

Proč hemoroidy vznikají?

Vyskytují se u jedinců, kteří vedou sedavý způsob života, u těch, jejichž jídelníček neobsahuje dostatek ovoce a zeleniny, u těhotných žen a u lidí, již často trpí zácpou. Hemoroidy mohou být vnitřní a vnější. Zpočátku jsou měkké a nezpůsobují bolest, dokud se ovšem nezanítí. Ve většině případů k onemocnění dochází v důsledku nezdravého životního stylu a špatné stravy.

Onemocnění se zpočátku projevuje otoky a nesnesitelným svěděním v oblasti konečníku. Často se může společně s pohyby střev objevit i krvácení. V tomto případě je důležité vyhledat lékařskou pomoc. Společně s ní však můžete aplikovat i několik domácích metod, které vám s léčbou hemoroidů pomohou.

Oblíbený jablečný ocet

Jablečný ocet je jednou z nejoblíbenějších přírodních složek pro domácí léčbu hemoroidů. Jednoduše navlhčete bavlněný hadřík a přiložte ho na podrážděnou oblast. Nedřete ani netřete. Nechte obklad pouze přiložený na postiženém místě, jablečný ocet už udělá svou práci sám. Tento postup opakujte, dokud zánět nezmizí.

Fotografie: Freepik

Masáž kokosovým olejem

Kokosový olej je velice populární pro přírodní léčbu mnoha zdravotních neduhů. Hemoroidy nejsou výjimkou. Je velice jemný a šetrný. Naneste trochu kokosového oleje přímo na oblast konečníku, kde vás uzliny trápí, následně opláchněte a opakujte. Hemoroidy by měly zmizet samy za den nebo dva.

Gel z aloe vera

Aloe vera by neměla chybět v žádném výčtu přírodních způsobů, jak léčit zdravotní potíže. Gel z aloe vera je chladivý a poskytuje spoustu výhod pro rychlé hojení. Účinný je i na hemoroidy. Gel z aloe vera lze použít stejným způsobem jako kokosový olej. Opláchněte a proceduru opakujte, dokud uzliny nezmizí.

Nejúčinnější je užívání švestek

Všechny zmíněné možnosti jsou jedny z nejúčinnějších pro léčbu hemoroidů, ovšem existuje jeden přírodní produkt, který dokáže s hemoroidy doslova zázraky. Je to švestka. Obsahuje velmi málo kalorií (asi 40 kalorií na 100 gramů ovoce), ale spoustu užitečných látek, jako například betakaroten, vlákninu, oleje, vitamíny B komplexu, vitamín E, K, železo, draslík, vápník a hořčík.

Švestky jsou nejstarší lidový lék na zácpu a hemeroidy – částečně čistí střeva a nejsou návykové jako některé léky. Sílu švestky má na svědomí pektin, který nabobtná obsah vlákniny ve švestkách, stlačí konce střev, a tím povzbudí jejich práci. Nejdůležitější je naučit se správné dávkování. Konzumace příliš velkého množství švestek způsobuje křeče a průjem. Obvykle se doporučuje konzumovat 5–8 švestek denně.

Zdroj: Healthline, Healthline