Díky této lidové fintě se zbavíte zadržované vody do několika hodin. Většina Čechů o ní vůbec netuší

Fotografie: Depositphotos

Zadržování vody může mít mnoho příčin. Pokud se nejedná o důsledek zdravotního stavu, můžete si pomoci sami prostřednictvím některých změn ve stravě a životním stylu.

Zadržování vody znamená nahromadění tekutiny v tělesných tkáních, které se na povrchu projeví otoky v různých částech těla, jak uvádí lékařka Megan Soliman. Může se jednat o běžný problém nebo také příznak některých zdravotních stavů. Zjistíte-li příčinu, můžete být schopni zmírnit otoky tím, že se zaměříte především na svou stravu a celkový životní styl. V jiných případech musí pomoci lékař.

Příznaky zadržování vody

Jak vůbec poznáte, že zrovna vás trápí problém se zadržováním vody. V první řadě se budete celkově cítit těžší než obvykle a budete méně aktivní, vysvětluje doktorka Soliman. Dále se pak soustřeďte na znatelné symptomy zadržování tekutiny v těle, které mohou zahrnovat:

  • nadýmání, hlavně kolem břicha;
  • otoky nohou, chodidel a kotníků;
  • otoky břicha, obličeje a boků;
  • ztuhlé klouby;
  • výkyvy v tělesné hmotnosti.

Jakmile si budete jistí, že skutečně zadržujete příliš mnoho vody a také příčinou, můžete se zaměřit na prostředky, jak se tohoto nepříjemného stavu zbavit. Pokud je váš otok mírný a nejedná se o důsledek zdravotního stavu, někdy stačí drobné změny ve stravě nebo v životním stylu. O příčinách nahromaděné tekutiny v těle jsme již psali na ZdravémStravování.

Tohle se děje s vaším tělem, pokud konzumujete nadměrné množství soli. Následky mohou být devastující

Jezte méně soli

Sůl se skládá ze sodíku a chloridu. Sodík na sebe dokáže vázat vodu a pomáhá udržovat rovnováhu tekutin uvnitř i vně vašich buněk, jak píše server Healthline. Pokud tedy konzumujete potraviny s vysokým obsahem soli, vaše tělo může zadržovat tekutiny z tohoto důvodu.

solnička
Fotografie: Pixabay

Zvyšte příjem hořčíku

Naopak byste měli konzumovat více hořčíku, ať už v potravinách, nebo jako doplněk stravy. Studie zveřejněná v Journal of Caring Sciences uvádí, že užívání 250 mg hořčíku denně zlepšuje několik příznaků premenstruačního syndromu, a to včetně zadržování vody a nadýmání, příznaků, které jsou v tomto období typické. Do stravy zapojte více ořechů, celozrnných výrobků a listové zeleniny.

Více se hýbejte

Zvláště, pokud vykonáváte sedavé zaměstnání, musíte se zaměřit na pohyb. Cvičení může krátkodobě pomoci snížit množství vody v těle, protože se budete více potit, což znamená, že budete ztrácet tekutiny. Během tréninku také vaše tělo přesune hodně vody do svalů, to může pomoci snížit otok.

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]