Vitamíny K a D většina lidí přehlíží. Naučte se je jednodušše doplnit

O tom, že nám chybějí vitamíny, se hovoří hodně. Bohužel se nejčastěji hovoří jen o vitamínu C nebo B, ale na jiné se zapomíná. Přesto výzkumy naznačují, že současné generaci chybí i řada jiných vitaminů, a to se může vážně podepisovat na vašem zdraví.

Vitamín K pro krev a zdravé kosti

Lidé v dnešní době například velmi běžně trpí vážným nedostatkem vitamínu K. Ten je nezbytný pro náš organismus nejen kvůli tomu, že se stará o stav naší krve, ale také pečuje o kvalitu našich kostí. K čemu všemu nám tedy je a kde ho najdeme?

Vitamin K je rozpustný v tucích. To znamená, že si jej naše tělo může ukládat tzv. na horší časy. Jenže v současné době je příjem vitamínu K ze stravy tak malý, že jeho zásoba je velmi rychle pryč. Nedostatek vitaminu K se projevuje například poruchami srážlivosti krve a souvisí i s řídnutím kostí.

Kde vitamín K získat?

Vitamín K se přirozeně vyskytuje ve dvou formách – K1 a K2. K1 je klíčový právě v regulaci srážlivosti krve a působí také na činnost jater. Vitamin K2 hraje důležitou úlohu v nekoagulačních dějích. To znamená, že je podstatný při metabolických přeměnách a mineralizaci kostí. Dobrou zprávou určitě je, že vitamín K si naše tělo dokáže i samo vyrobit, i když množství takto vyrobené je jen velmi nízké.

Stále je tedy třeba myslet na to, abychom ho našemu tělu ve vhodném množství dodávali. Vitamín K je možné doplnit konzumací listové zeleniny, která je na něj velmi bohatá. Najdete jej ale přítomný i v některých rostlinných olejích jako je například olej sójový, řepkový či olivový.

Bez „déčka“ se neobejdeme

Druhým velmi podstatným vitamínem je vitamín D. Ten se musí uměle podávat už kojencům, protože nejen oni, ale i dospělá populace jej má zoufalý nedostatek. Vitamín D přitom významně ovlivňuje metabolismus vápníku a fosforu. Pokud není v těle dostatek vitamínu D, fosfor i vápník se nemohou dobře vstřebávat, a tím trpí i naše kosti a zuby.

Nedostatek vitaminu D se může projevovat změknutím kostí. U dětí se může objevit například křivice, u dospělých často vede k osteoporóze. Bez vitamínu D jednoduše není možné mít pevné a zdravé kosti a dřív anebo později se to projeví na vašem pohybovém aparátu. Jak ale ukazují i mnohé odborné studie, vitamin D je mimořádně přínosný i pro náš imunitní systém. Lidé, kteří trpí nedostatkem vitamínu D jsou daleko náchylnější k sezónním respiračním a virovým chorobám.

Suplementace je nezbytná

Jak určitě víte, „déčko“ je možné získávat například díky pobytu na slunci. Jenže právě zde se dostávají do konfliktu dva zájmy. Na jedné straně nám slunce předává tento velmi důležitý vitamín, na straně druhé poškozuje naši pokožku a zvyšuje riziko vzniku rakoviny kůže. Proto stále více lidí volí suplementy a vitamín D raději doplňují tímto způsobem.

Fotografie: Freepik

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]