Vědci přišli s novým zjištěním, co zvyšuje pravděpodobnost nákazy koronavirem

Fotografie: Freepik

Nespavost je popisována jako stav, kdy člověk není schopen usnout nebo je jeho spánek natolik přerušovaný a nekvalitní, že jsou narušeny přirozené relaxační procesy. Dostavuje se nejprve únava a vyčerpání organismu, které postupně přechází až v celkový kolaps.

Podle posledních výzkumů je také patrné, že nespavost je jedním z viníků těžkého průběhu onemocnění koronavirem. Odborníci provedli řadu výzkumů, které potvrzují, že každá další hodina kvalitního spánku je spojena s o 12 % nižší pravděpodobností onemocnění koronavirem. V případě, že se tak stane, bývá průběh lehčí a pacient se rychleji vrací do běžného života.

Spánek zásadním způsobem ovlivňuje naši obranyschopnost

Nedostatečný a narušený spánek stejně jako přejídání byly již minulosti spojovány se zvýšeným rizikem různých virových a bakteriálních infekcí, včetně chřipky a nachlazení, zatímco nový výzkum ukazuje, že spojitost lze rozhodně najít i mezi spánkem a koronavirem.

Fotografie: Freepik

Vědci pod vedením asistentky klinické medicíny Sarah Seidelmannové z Columbia University College of Medicine v New Yorku zveřejnili svá zjištění v britském lékařském časopise BMJ Nutrition Prevention & Health.

Co studie ukázala?

Průměrná doba spánku účastníků studie byla přibližně 6,5 hodiny. Každý čtvrtý (24 %), který onemocněl koronavirem, hlásil předchozí potíže se spánkem ve srovnání s každým pátým (21 %), kteří nebyli nemocní. Jeden z 20 pacientů s Covid-19 (5 %) hlásil tři nebo více problémů se spánkem před onemocněním (potíže se spánkem, usínání, užívání hypnotik alespoň tři dny v týdnu atd.).

Pokud se porovnali ti, kteří měli potíže se spánkem, s těmi, kdo spali dobře, hrozila u nich až o 88% vyšší pravděpodobnost, že budou infikováni koronavirem.

Fotografie: Freepik

Důležitá je nejen délka, ale také kvalita

Bylo však patrné i to, že ne každý, kdo spí 6-8 hodin denně, je skutečně odpočatý. Ukázalo se, že až 30 % z těchto lidí nespí dostatečně kvalitně a jejich pravděpodobnost onemocnění nemocí COVID-19 byla srovnatelná s těmi, kteří spali daleko méně nebo vůbec.

Vědci tvrdí, že biologický mechanismus spojující COVID-19 s poruchami spánku a únavou zůstává nejasný, ale může to být způsobeno skutečností, že nedostatek spánku v noci a únava během dne mají negativní vliv na imunitní systém. Spěte tedy dost a kvalitně – vyplatí se to nejen s ohledem na koronavirus.

Zdroj: MedPageToday

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]