Vyrážka drsná jako smirkový papír: Spálu není radno podceňovat zejména při rozšířeném výskytu v Česku

Fotografie: Badobadop / Creative Commons / Attribution-Share Alike 3.0

V současné době je na území Prahy vysoký výskyt spály u dětí, především ve věkových skupinách 1–4 let a 5–9 let.

Za první tři měsíce tohoto roku bylo zaznamenáno 141 případů, což je více než pětinásobek oproti 4. čtvrtletí loňského roku a trojnásobek až čtyřnásobek v porovnání s 1. čtvrtletím roku 2019 před vypuknutím pandemie covidu-19. Kromě spály a spálové angíny se letos v Praze vyskytuje celkově vyšší počet respiračních onemocnění u dětí. Hygienická stanice hlavního města Prahy zaznamenala největší počet nemocných před Vánoci a na začátku roku 2023. Nejčastěji se jednalo o chřipku nebo vir RS, ale také se vyskytovaly případy covidu-19.

Doporučení hygienické stanice

Hygienická stanice hlavního města Prahy (HSHMP) doporučuje v ohniscích nákazy zvýšenou úroveň úklidu, včetně dezinfekce povrchů a ploch, které mohou přijít do kontaktu s rukama lidí. Dále je důležité často větrat prostory. V případě škol a mateřských školek je také důležité dohlížet na to, aby do zařízení nebyly přijímány děti s příznaky daného onemocnění.

Co je spálová angína

Spálová angína, také nazývaná jako angína plísňová nebo angína Vincenta, je infekční onemocnění krku způsobené bakteriemi Borrelia vincentii a Fusobacterium necrophorum. Toto onemocnění se projevuje silnou bolestí v krku, horečkou, otoky mízních uzlin a charakteristickými bílými nebo šedými depozity na mandlích, říká doktorka Carissa Stephens. Je to vzácnější forma angíny, která se obvykle vyskytuje u dospělých osob.

Symptomy spálové angíny

Vyrážka je nejčastějším příznakem spály u dospělých a dětí. Obvykle začíná jako červená skvrnitá vyrážka a stává se jemnou a drsnou jako smirkový papír. Právě šarlatově zbarvená vyrážka dala spále jméno. Vyrážka může začít až dva až tři dny předtím, než se člověk cítí nemocný, nebo až sedm dní poté. Vyrážka může být na tmavší kůži méně zřetelná, i když hrbolatou vyvýšenou vyrážku byste stále mohli nahmatat.

angína nemoc
Fotografie: Freepik

Vyrážka obvykle začíná na krku, v tříslech a v podpaží. Poté se rozšíří na zbytek těla. Záhyby kůže v podpaží, na loktech a kolenou mohou být také sytěji červené než okolní kůže. Po odeznění vyrážky, obvykle asi za sedm dní, se může olupovat kůže na konečcích prstů na rukou a nohou a v tříslech. To může trvat i několik týdnů. Kromě nápadné vyrážky může spála způsobit také:

  • červené záhyby v podpaží, na loktech a kolenou (Pastiovy vrásky),
  • zarudlý obličej,
  • jahodový jazyk, což je bílý jazyk s červenými tečkami na povrchu,
  • horečku nad 38,3 °C,
  • zimnici,
  • bolesti hlavy,
  • zduření mandlí,
  • nevolnost a zvracení,
  • bolesti břicha,
  • zduření žláz podél krku,
  • bledou kůži kolem rtů.

Tyto příznaky se mohou objevit náhle a postupně se zhoršovat. Pokud máte podezření na spálovou angínu, je důležité vyhledat lékařskou pomoc, protože může být nutné podat vhodnou léčbu antibiotiky.

Zdroj: Healthline, Hygienická stanice hlavního města Prahy

Psaní článků se zdravotnickou tematikou se začala věnovat hned po studiu vysoké školy. Za celou svou kariéru nastudovala ... [Více o autorovi]